Arkadiusz Karapuda: „Think twice”
Sztuki wizualne

Arkadiusz Karapuda: „Think twice”

  • Wydarzenie archiwalne: 04.02.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6
Wystawa „Think twice” poświęcona jest malarstwu Arkadiusza Karapudy, artysty tworzącego obrazy, na które można, a nawet należy, patrzeć dwa razy i dwukrotnie myśleć. Raz o tekście, raz o wizerunku. O obrazie i o ramie, która nie jest ramą, tylko obrazem. O trompe l’oeil i czcionce Times New Roman. O (braku) relacji, która (nie)istnieje między pojęciem i rzeczą. A także między rzeczą i i jej wyobrażeniem. O rzeczywistości i złudzeniach. O nazywaniu tego, co się widzi, i postrzeganiu tego, co się nazwało.
Malarstwo Arkadiusza Karapudy jest dialektycznym ćwiczeniem z jednoczesnego posiadania ciastka i zjadania go. Z czytania i oglądania – bez odrywania oczu od obrazu. Jest poddane surowym konceptualnym i formalnym rygorom, które artysta sam sobie narzucił, by uzyskać praktycznie nieograniczoną swobodę manewru w budowaniu obrazu. Jest malarską maszyną, która opowiada o tym, jak działa malarstwo, wprawione w dyskursywny ruch przez spojrzenie widza/widzki. Last but not least, Karapuda dotyka na wystawie „Think twice” kwestii prawdy (w malarstwie – i nie tylko). Czy obrazy są prawdziwe? Czy malarz mówi prawdę? Czy mówią je obrazy? Rozważania na temat prawdy w epoce po prawdzie to ryzykowne przedsięwzięcie, nad którym należy się dwa razy zastanowić. Think twice.

Wystawa czynna do 12.03.2023

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia