Architektura i ludzie Nawry
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Architektura i ludzie Nawry

  • Wydarzenie archiwalne: 12.10.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
ekspozycja plenerowaToruń, Plac Teatralny 2
Przygotowaną przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa plenerową wystawę poświęconą założeniu pałacowo-parkowemu w Nawrze w powiecie toruńskim i związanym z tym miejscem polskim ziemianom można oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

 

Opuszczony od dawna i zrujnowany klasycystyczny XIX-wieczny dwór w Nawrze, przejęty w ubiegłym roku przez samorząd województwa na podstawie darowizny spadkobierców dawnych właścicieli, był do wybuchu II wojny światowej domem ziemiańskich rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, a ze względu na publiczną aktywność ich członków - ważnym ośrodkiem politycznym, kulturalnym i społecznym. Z obu rodzin wywodzili się wybitni przedstawiciele swoich czasów, patrioci, żołnierze polskich powstań, działacze społeczni, mecenasi kultury i nauki, wysokiej klasy przedsiębiorcy rolni, politycy. Michał Sczaniecki, uczestnik powstania styczniowego, który powołał Towarzystwo Ekonomiczno-Rolnicze dla Prus Wschodnich i był członkiem toruńskiego Towarzystwa Moralnych Interesów Ludności Polskiej pod Panowaniem Pruskim, w latach 1878-1887 zasiadał jako polski poseł w niemieckim parlamencie. To za jego czasów Nawra stała się liczącym się polskim centrum społeczno-kulturalnym. Tutejsza biblioteka należała do największych prywatnych księgozbiorów na Pomorzu.

 

Misję odrestaurowania nawrzańskiego zespołu pałacowo parkowego marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, nowo powołanej samorządowej wojewódzkiej instytucji kultury. Powstanie tu ośrodek muzealno-kulturalny, prezentujący historię polskiego ziemiaństwa i kultury rolnej. Centrum Dziedzictwa przygotowało już założenia programowe i funkcjonalne.