Antar mouna – medytacja z Joanną Chołaścińską na wystawie „Przewrót”
Sztuki plastyczne

Antar mouna – medytacja z Joanną Chołaścińską na wystawie „Przewrót”

  • Wydarzenie archiwalne: 04.04.2023
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

 

Antar mouna – medytacja z Joanną Chołaścińską na wystawie „Przewrót”

04.04.2023 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

 

wydarzenie towarzyszące wystawie „Przewrót”

 

„Antar mouna” w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza wewnętrzną ciszę. Stosowne praktyk o charakterze medytacyjnym pozwalają na doznanie głębokiego spokoju. Praktyka wymaga jednak przejścia przez meandry własnej psychiki, stawienie oporu ego. Wiedzie przez trudną ścieżkę uświadomienia i ujawnienia skrzętnie skrywanych myśli, emocji, czasem wspomnień, bólu emocjonalnego i fizycznego, poupychanych w otchłani nieświadomości. Z antar mouny rodzi się odpowiedzialność własna za to, co jest w przestrzeni zbiorowej.

Współczesny „przewrót” będzie polegał nie na kultywowaniu umysłu, lecz na wykształceniu i ugruntowania pozycji świadka / świadkini. Owa pozycja jest wykorzystywana w praktyce antar mouna, aby zobaczyć, oświetlić światłem świadomości własne uwarunkowania. Pozycja świadka pozwala przenieść uwagę ze świata zewnętrznego do wewnątrz i nadać temu, co wewnętrzne właściwe znaczenie. Poprzez systematyczną praktykę następuje szybkie rozpoznanie, co jest prawdziwe, a co wynika z podszeptów ego. Praktyka wewnętrznej ciszy, głębokie „zrozumienie” własnych tendencji i oprogramowania pomaga w doświadczeniu tego, co można nazwać oceanem spokoju, kosmicznym cichym bezmiarem i pozwoli na stosowne ich przejawy w świecie zewnętrznym. Ten ruch wynikający z ciszy i bezruchu będzie miał inną jakość.

W trakcie spotkania w Wozowni przeprowadzę praktykę wewnętrznej ciszy. Uczestnik będzie mógł doświadczyć obserwacji wrażeń płynących z ciała, obserwacji uczuć i emocji, być może na krótki moment ktoś doświadczy połączenia z rdzeniem swej istoty.

Być może ktoś zechce później podjąć wyzwanie praktyki mouny (milczenia) w określonym czasie codziennie przez czterdzieści dni. Praktyka wiąże się z milczeniem, wyłączeniem na ten czas urządzeń (komputer, smartfon itd.) i utrzymywaniem pozycji obserwatora myśli, uczuć, byciu przytomnym w działaniu.

Joanna Chołaścińska

 

Joanna Chołaścińska – studia odbyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na specjalności plastyka intermedialna, uzyskując dyplom w 2002 r. Pracuje na macierzystym Wydziale, związana z pracownią multimediów, kierunku Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej. W swojej twórczości zajmuje się między innymi wideo, animacją, obiektem, performance, w pracach łączy różne techniki. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Ważniejsze:  LOOK EAST w Galerii Hud Loft w Charkowie 2017; Transgresje w Dzyga art Gallery we Lwowie 2018; Konstelacje, Centrum Sztuki Współczesnej w Iwano-Frankowsku 2019,  Gniazdo Galeria Art Supplement 2019, Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Wozownia w Toruniu 2019. Realizuje wystawy indywidualne, między innymi Pełnia (2014), Mech i mgła (2015), Pejzaż (2016), Wzór (2019), Transfiguracja (2019), Poławiaczka pereł (2020), Szeptunki (2021).

 



Źródło: Galeria Sztuki Wozownia