Alicja Buławka-Fankidejska: Ceramika - sztuka dotyku
Sztuki plastyczne

Alicja Buławka-Fankidejska: Ceramika - sztuka dotyku

  • Wydarzenie archiwalne: 29.04.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Bydgoskie Centrum SztukiBydgoszcz, ul. Jagiellońska 47
Alicja Buławka-Fankidejska: „Punktem wyjścia motywującym mnie do stworzenia cyklu wielkoformatowych rzeźb ceramicznych było założenie, że glina implikuje cielesność, zarówno w procesie tworzenia rzeźb, «współgrając» z dotykiem moich dłoni, pochłaniając energię i kumulując ją wewnątrz, jak i podczas oddawania tego ładunku w procesie bezpośredniego doznania, wspólnej kreacji w działaniu z odbiorcą. Zakładam zatem, że wybór ceramicznego medium, nawiązując do historycznej zażyłości ludzkości z utrwalaną w ogniu gliną, pozwoli mi potwierdzić silne, wielozmysłowe zaangażowanie ciała w doświadczaniu rzeźby i zachęcić odbiorcę do interaktywnego odbioru prac. Formowanie obiektu w glinie jest dla mnie przede wszystkim czynnością zmysłową i intuicyjną. Dotyk związany jest z procesem powstawania formy ceramicznej od samego początku. Obiekty nawiązują do kadrowanej sylwetki kobiecego ciała - mojego ciała, którego obserwację przekładam na język wyabstrahowanej formy rzeźbiarskiej. W subiektywnych, biologicznych kształtach poszukuję proporcji i odpowiednich dla mnie konstrukcji ostatecznego, uproszczonego obrazu:.
Trzonem wystawy jest cykl sześciu rzeźb oraz trzech paneli ceramicznych zrealizowany w ramach doktoratu Ceramika - sztuka dotyku. Transfer termoaktywny (2022) pod opieką promotorską prof. T. Klaman. Doktorat realizowany był na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Kuratorka: Marta Wróblewska.

Alicja Buławka-Fankidejska urodziła się w 1983 r. w Starogardzie Gdańskim. W 2022 uzyskała tytuł doktory sztuki. Dyplom magisterski uzyskała w pracowni prof. S. Ostrowskiego w 2010, aneks ceramiki artystycznej w pracowni prof. T. Klaman. Obecnie jest asystentką w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Brała udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach i konkursach w kraju i za granicą. Jest laureatką m.in. Nagrody Głównej - Award of Excellencezapracęceramicznąlntothe Wild w Cluj International Ceramics Biennale oraz Nagrody Rektora ASP wGdańskuw2015 i 2021 roku. Wraz z ASP w Gdańsku organizuje i prowadzi plener Ceramika alternatywnie. Reprezentuje ją Fine Art Gallery we Wrocławiu.

Źródło: Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 17.01

Wystawa SZTUKA SAMURAJÓW