Agata Jóźwiak. Niemalowanie. Krajobraz i tusz
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Agata Jóźwiak. Niemalowanie. Krajobraz i tusz

  • Wydarzenie archiwalne: 04.02.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 3
Agata Jóźwiak, Babia Góra

Malowane czarnym tuszem prace artystki ukazujące morze, rzeki i góry – zwykle spokojne, lecz nagle niespodziewanie groźne i nieprzewidywalne – to dowód, jak w lekkiej, szkicowej technice tuszowej i akwarelowej, wymagającej podporządkowania się manierze alla prima, można uchwycić nastrój i aurę przelotnej chwili. Trzeba wielu miesięcy i lat przyglądania się światu, by móc kilkoma pociągnięciami pędzla zatrzymać chwilę. Spoglądając na pejzaże Agaty Jóźwiak, podzielamy zachwyt artystki dla piękna i majestatu przyrody. Z mistrzostwem stosuje ona technikę monochromatycznego malarstwa tuszowego, co zawdzięcza prowadzonym od lat studiom sposobu malowania i dokonań dawnych mistrzów Wschodu parających się poezją i malarstwem.
Anna Katarzyna Maleszko

Wystawa prezentuje obrazy wykonane na papierze tuszem chińskim i japońskim. Powstały w latach 2017-2021 w Tatrach, na Pomorzu i nad Bałtykiem.

Agata Jóźwiak – W 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczyła w kursach doskonalących warsztat artystyczny m.in. z malarstwa iluminatorskiego oraz dalekowschodniego. Odbyła studia podyplomowe z historii sztuki w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka Narodowego Centrum Kultury w roku 2018 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022. Prowadziła warsztaty plastyczne wśród góralskich dzieci w ramach ogólnopolskiego programu „Kultura – Interwencje” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autorka albumu: W głąb krajobrazu. Pejzaże Karpat Polskich. Należy do grupy malarskiej Ścieżka Tuszu. Popularyzatorka wiedzy o malarstwie, publikuje na temat wybranych zagadnień z historii malarstwa pejzażowego. Interesuje ją również związek malarstwa z poezją. Współpracowała z organizacjami ekologicznymi, m.in. z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze oraz z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, wykorzystując swoje prace do działań służących ochronie przyrody. Głównym tematem twórczości malarki jest pejzaż. Od 2008 roku maluje polskie krajobrazy.
Prace swe wystawiała na wystawach indywidualnych, m.in.: w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem i w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Wspólnie ze Ścieżką Tuszu obrazy prezentowała m.in.: w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Galerii Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, na Uniwersytecie Warszawskim (Pałac Kazimierzowski, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), podczas 72. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, a także w Tatrach: w schronisku górskim w Dolinie Roztoki oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim oraz w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Strona internetowa: www.agatajozwiak.com

kurator wystawy: Agnieszka Gorzaniak

Z powodu rozmiarów Galerii i ciągle obowiązujących obostrzeń, nie organizujemy wernisażu na Gdańskiej 3. Jednak pierwszego dnia wystawy – w godz. 15.00-17.00 – będzie można spotkać się z artystką i porozmawiać o jej wystawie, pracach i twórczości.

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: +52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 12.03

Katarzyna Tretyn: Somnium 2