Against Gravity 1/10: Beuys. Sztuka to rewolucja
Cykl Against Gravity w Młynach to nasza najnowsza propozycja na wartościowe spędzenie czasu.
Zapraszamy na 10 filmów prezentowanych dzięki współpracy z Against Gravity – dystrybutorem filmów dokumentalnych zajmującym się promocją kina niezależnego, organizatorem największego festiwalu filmowego w Polsce – Millenium Docs Against Gravity.
Wybieraliśmy tytuły z myślą o osobach twórczych, które zanurzając się w opowieści prezentowane w filmach szukają sposobu na zaspokojenie ciekawości świata, poszerzanie swoich horyzontów i inspirowanie się. Wśród tytułów pojawią się dokumenty o artystach, ale nie tylko. Skłaniamy do refleksji i stwarzamy okazję do rozmowy w kreatywnym gronie.
Dlaczego w Młynach? Nieustannie dążymy do odkrywania nowych form, inspirowania Bydgoszczanek i Bydgoszczan do poznawania i rozwijania swoich pasji. Tworzymy tu przestrzeń sprzyjającą otwartej wymianie myśli i poglądów.
To nie tylko kino – to okazja do rozmowy i refleksji. Odpowiadamy na potrzeby, jakie poznaliśmy podczas spotkań z mieszkańcami – bo doskonale wiemy, że dobre filmy warto pokazywać nie tylko podczas festiwali. Podjęcie „dialogu z filmem” to okazja skłaniająca do analiz, wysnuwania wniosków i po prostu myślenia.
Do zobaczenia na dziesięciu seansach, które będą odbywać się raz w miesiącu, w poniedziałki, o godzinie 17.30.
Przy tej okazji, po projekcji filmu zapraszamy również do udziału w rozmowie z Grzegorzem Pleszyńskim, artystą, który odnajduje się w wielu dziedzinach, takich jak malarstwo, rysunek, muzyka, ale również video-art, teatr czy perfomance. Będzie to okazja do podjęcia refleksji nad filmem, a także do wymiany myśli.
Beuys. Sztuka to rewolucja
Niemcy, 2017 rok
107 minut
reż. Anders Veiel
Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.
Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot. Poznajemy na czym polegał szczególny rodzaj humoru Beuysa. Jednak oglądając ten nieznany dotąd szerzej wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny, poznajemy nie tylko portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 29.01.2024 r., godz. 17.30-19.30 (długość filmu to 107 minut)
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? dla wszystkich od 16. roku życia
Cena: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 10 zł
Bilety: kliknij TUTAJ!
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera