Adam Kośmieja – koncert
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

Adam Kośmieja – koncert

  • Wydarzenie archiwalne: 29.09.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14

Bydgoska premiera płyty „Infinity”

Obowiązują wejściówki – dostępne w kasie MCK od 15 września

Adam Kośmieja – koncert połączony z bydgoską premierą płyty „Infinity”

„INFINITY” to już druga solowa płyta Adama Kośmiei wydana dla Warner Classic, w której kluczową rolę odgrywa przestrzeń i muzyczny czas. Na płytę składa się utwór „Canto Ostinato” holenderskiego kompozytora i ojca tamtejszego minimalizmu w muzyce, Simeona ten Holt’a. Utwór w oryginale napisany został na 4 fortepiany, ale kompozycja dopuszcza rozmaite składy wykonawcze, dowolność agogiczną, artykulacyjną i tym samym dużą dowolność czasu trwania utworu. Dlatego kluczową składową płyty jest właśnie wolność, która odnosi się nie tylko do jednostki, ale też do przestrzeni i do jej bezmiaru, którego nie można w żaden sposób określić ani ograniczyć.

Muzyka Simeona ten Holta jest muzyką transu, medytacji i dużych emocji, które budują kulminacje oparte na repetytywnych strukturach muzycznych. Jej powtarzalność, motoryczność i przestrzenność wychodzi mocno poza rejony klasycznego wykonawstwa muzyki fortepianowej i wręcz skłania do muzycznych badań nad czasem, tempem, dynamiką, agogiką i artykulacją.

Adam Kośmieja: „Moja wizja tego utworu jest bardzo spójna i poprzez tę muzyczną podróż słuchacz doświadczy niezwykle wielu doznań - od medytacyjnych, płynących i relaksujących jasnych dźwięków, poprzez wybuchy emocjonalności o romantycznej harmonice i dramaturgii, stateczność, czasami pikanterię akcentów i energetykę rytmiczną przypominająca niemal utwór z pogranicza techno, aż po trzon całego utworu - piękną melodię która objawia się po bardzo długim czasie i powtarzana zapada głęboko w pamięć słuchacza jeszcze na długo po zakończeniu utworu. Moja wersja to wersja na fortepian solo, który multiplikowany jest w systemie Dolby Atmos. Odczuwam ten utwór bardzo przestrzennie, niemal kosmicznie i przez wiele miesięcy pracowałem nad satysfakcjonującą mnie formalną siatką i mapą nawigacyjną tego utworu”. 

Płyta nagrana jest w systemie Dolby Atmos, który poprzez wykorzystanie ogromnej ilości mikrofonów odwzorowujących brzmienie całej sali koncertowej, pozwala na modelowanie wybranych ścieżek i fragmentów utworu w wybranych miejscach dookoła słuchacza. Sprawia do wrażenie otoczenia dźwiękiem. Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40