9. PRZEŹROCZA FESTIWAL FILMOWY: Projekcja filmowa i zwiedzanie trasy Exploseum (180')
„Medaliony” reż. Andrzej Brzozowski
film fabularny, 1967, 14 min.
Znana polska pisarka Zofia Nałkowska tuż po II wojnie światowej pracowała w Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, której efektem był wydany w 1946 roku zbiór ośmiu opowiadań zatytułowany „Medaliony”. Jedno z nich, „Przy torze kolejowym” zostało zekranizowane w 1963 roku przez ten sam zespół, który kilka lat później zrealizował powyższy film. Tym razem jednak reżyser nie wziął na warsztat następnego opowiadania ze zbioru, lecz pokrótce przedstawił jakby streszczenie trzech następnych („Dwojra Zielona”, „Wiza” i „Człowiek jest mocny”), czyniąc to w paradokumentalnej formie: aktorzy pojawiają się przed kamerą i opisują swe losy widzowi. Prawdopodobnie w taki sam sposób Zofia Nałkowska poznała opisane w opowiadaniach historie.
„Archeologia” reż. Andrzej Brzozowski
film dokumentalny, 1967, 14 min.
Nagrania prac wykopaliskowych grupy archeologów z Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk i ich wstrząsające odkrycie na terenie krematorium w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Scenariusz: Andrzej Brzozowski
Zdjęcia: Janusz Czecz
Nagrody:
1968 Srebrny Lajkonik (Nagrodę Przewodniczącego PRN Krakowa) na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie;
1968 Srebrny Kompas na Festiwalu Filmów Krajoznawczych i Turystycznych w Warszawie;
1970 Nagroda Główną – Krzyż Maltański – na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Cordobie;
1973 I Nagroda na Muzealnym Przeglądzie Filmów w Kielcach
„Przy torze kolejowym” reż. Andrzej Brzozowski
film dokumentalny, 1963, 13 min
Luty 1943 roku. Z transportu kolejowego wyskakuje Kobieta – żydówka, jest ranna, otoczona tłumem gapiów z okolicznej wioski i dwójką oficerów policji, prosi o śmierć.
przed projekcją prezentacja BPTP
wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona
zapisy: rezerwacje@koloroffon.pl
Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy