9. PRZEŹROCZA FESTIWAL FILMOWY: Plenerówka  – Local shorts (60') + spotkanie
Wstęp wolny  /  Film

9. PRZEŹROCZA FESTIWAL FILMOWY: Plenerówka  – Local shorts (60') + spotkanie

  • Wydarzenie archiwalne: 02.09.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum Kultury (parking)Bydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14

„Aleksander” reż. Dariusz Gackowski, film dokumentalny, 12 min, 2023

Film jest portretem artysty Aleksandra Dętkosia.

Scenariusz: Dariusz Gackowski, Artur Owczarczak

Zdjęcia przyrodnicze: Artur Human

Zdjęcia: Dariusz Gackowski

Montaż: Artur Owczarczak

Animacja poklatkowa: Krzysiu Gackowski

Wystąpił: Aleksander Dętkoś

„Fotogeniczne miasto – opowieść w obrazach” reż. Marek Noniewicz, film dokumentalny, 13 min, 2021

W filmie wracam do miejsc, które fotografowałem, nie chcę ich fotografować ponownie chcę je zobaczyć żywe, chcę odsłonić na moment ich trwanie w czasie. Fotografia jest martwa, owszem istniej jakby poza czasem, ale ożywia się tylko pod spojrzeniem, a pod czułym spojrzeniem opowiada historie. Do większości miejsc z tych fotografii dotarłem przypadkiem, wiedziony niejasnym przeczuciem, że dokumentuję coś co znika, albo coś co za moment się zmieni. Chronologia to słowo znane mi, ale nie potrafiłem zrobić z niej użytku, może wiedziałem, że rozrzucone w przestrzeni czasu zdjęcia lepiej opowiedzą o tym co widzę, dryfując. Od początku też zdjęciom towarzyszyły słowa, podążały za obrazem starając się odszyfrować. Słowa przychodziły jak sen, pozostawały ze mną nawet wówczas gdy zapominałem o obrazach.

Zdjęcia: Dariusz Gackowski
Muzyka: Jarosław Majewski
Głos: Grzegorz Kazimierczak

„Krzyś” reż. Daniel Le Hai, film dokumentalny, 13 min, 2022

Film przedstawia historię 30-letniego Krzysia i jego matki Danuty. Bohaterowie wolny czas spędzają na graniu w warcaby i oglądaniu telewizji. Pomimo pozorów główny bohater jest osobą wrażliwą i czułą, która chowa się pod maską prostaka. Krzyś jest alkoholikiem, który przeżywa śmierć swojego ojca, Jana który również był alkoholikiem. „Krzyś” to film dokumentalny, opowiada o tym do czego może doprowadzić człowieka utrata bliskiej osoby.

reżyseria, zdjęcia: Daniel Le Hai

montaż: Olga Bejm

„Amatorka” reż.  Justyna Misterkiewicz, film dokumentalny, 21 min, 2023

Iza zakłada pierwsze sportowe buty jako trzydziestolatka, a potem przez ponad dziesięć lat nie schodzi z biegowej trasy. Jej postępy w bieganiu nie mają końca. Amatorka osiąga spektakularne sukcesy. Powstaje pytanie, czy związek, który zawiera ze swoją wewnętrzną wojowniczką, jest zgodny i trwały? Kiedy Iza spotka się ze ścianą możliwości psychofizycznych, które wcześniej pokonuje na przekór statystykom? Amatorka walczy z niedyspozycjami, bije życiowe rekordy, zdobywa medale. Dowodzi, że uprawiając sport amatorsko można w zawodowym stylu wbiegać na metę w gronie najlepszych zawodowych biegaczek z Polski. Amatorka to dokumentalny szkic sylwetki biegaczki, ale też portret walczącej, poszukującej siebie i sensu życia kobiety.

zdjęcia Ewa Piątek (i inni),

montaż Michał Zieliński,

muzyka Kamil Pater

po projekcji spotkanie z autorkami i autorami filmówŹródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40