8. Vintage Photo Festival: Warsztaty Gumy Chromianowej dla młodzieży
Sztuki wizualne

8. Vintage Photo Festival: Warsztaty Gumy Chromianowej dla młodzieży

  • Wydarzenie archiwalne: 25.09.2022
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Zapraszamy na warsztaty fotograficzne, które mają na celu wykonanie obrazu jedną z najstarszych technik znanych fotografii. Zajęcia skierowane są przede wszystkim dla młodzieży. Guma chromianowa charakteryzuje się piękną plastyką obrazu, dużym zakresem tonalnym, swobodą w wyborze barwy i nasycenia, możliwością swobodnego ingerowania w obraz. Dobrze wykonane gumy na pozór bliższe są malarstwu niż fotografii. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy będę samodzielnie przygotowywać miksturę, pokryją nią papier, naświetlą, a na koniec wywołają i utrwalą. Technika gumy jest bardzo kapryśna, więc uczestnictwo w warsztatach pozwoli na uchwycenie wielu niuansów praktycznych, którymi Jarek Majewski podzieli się z uczestnikami.

Info o warsztatach:

Guma chromianowa charakteryzuje się piękną plastyką obrazu, dużym zakresem tonalnym, swobodą w wyborze barwy i nasycenia, możliwością swobodnego ingerowania w obraz. Dobrze wykonane gumy na pozór bliższe są malarstwu niż fotografii. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy będę samodzielnie przygotowywać miksturę, pokryją nią papier, naświetlą, a na koniec wywołają i utrwalą. Technika gumy jest bardzo kapryśna, więc uczestnictwo w warsztatach pozwoli na uchwycenie wielu niuansów praktycznych, którymi Jarek Majewski podzieli się z uczestnikami.

Jarosław Majewski (ur. 1971, Polska) – fotograf, portrecista. Fotografuje zabytkowym, wielkoformatowym aparatem konstrukcji Alfreda Brucknera. Obiektyw to ponadczasowy tryplet – Tessar Zeissa. Ta konstrukcja optyczna wykorzystywana jest z powodzeniem również we współczesnych aparatach cyfrowych. Jednak nie wykorzystuje skanera, a obraz rejestruje na kliszy srebrowej, najczęściej uczulonej ortochromatyczne. Przez to portrety nabierają wyrazistości i surowości, co jest nieocenione w przypadku zamiaru podkreślenia charakteru portretowanych osób.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera