8. Festiwal Filmowy Przeźrocza: pokaz filmu „Wilczyca” i spotkanie z reżyserem
Wstęp wolny  /  Film

8. Festiwal Filmowy Przeźrocza: pokaz filmu „Wilczyca” i spotkanie z reżyserem

  • Wydarzenie archiwalne: 19.08.2022
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Miliony widzów w kinach, praca z najlepszymi aktorami i twórcami, wolna ręka od Stanisława Lema na adaptacje jego dzieł, to tylko niektóre z osiągnięć Marka Piestraka – mistrza kina gatunkowego. Druga odsłona festiwalu Przeźrocza w tym roku rozpocznie się w piątek 19.08 od spotkania z autorem i projekcji kultowej “Wilczycy”. W sobotę 20.08 w plenerze “Klątwa Doliny Węży”. W czasach stanu wojennego, utrudnień ze strony władz, niedziałających telefonów, braku funduszy, w czasach, w których ciężko było kręcić filmy w ogóle, a on sięgał po kino gatunkowe. Nakręcony 40 lat temu, bo w 1982 roku horror „Wilczyca” w kinach obejrzało 2 miliony widzów i do dziś uznawany jest za horror kultowy. Na czym polega kultowość filmu? „Wilczyca” jest adaptacją noweli Jerzego Gierałtowskiego, który inspirował się polskimi wierzeniami ludowymi. Film swoją siłę zdaje się brać ze świetnego osadzenia w realiach historii polski, odnajdujemy tu konteksty zarówno kulturowe jak i polityczne, a więc coś więcej niż w większości filmów tego gatunku. Ponad to scenografia i charakteryzacja, które dzisiaj nierzadko wzbudzają śmiech, wtedy były nie lada osiągnięciem przy tak skromnym budżecie.

„Wilczyca” reż. Marek Piestrak, 1982, 98 min - film uznawany za najlepszy horror w historii polskiej kinematografii, nawiązujący do kina grozy wytwórni Hammer, filmów Mario Bavy, a przy tym obficie korzystający z entourage’u polskich, romantycznych gotycyzmów. W czasie represji po powstaniu styczniowym polski szlachcic zmaga się z przerażającą tajemnicą swej żony, którą podejrzewa o to, że jest reinkarnacją kobiety-wilkołaka. Seksualna rozwiązłość kobiety i przerażające wydarzenia rozgrywające się w jej otoczeniu, utwierdzają bohatera w jego podejrzeniach.

piątek, 19 sierpnia 2022 r., godz. 20.00
1. Kino nieziemskie – spotkanie z Markiem Piestrakiem prowadzi Michał Dondzik
2. Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku dla Marka Piestraka za film “Wilczyca”
3. ok. godz. 21.00 projekcja: „Wilczyca” reż. Marek Piestrak, 1982, 98 min

Dla kogo? Dla wszystkich powyżej 16. roku życia

Cena: bezpłatnie. Zapisy: Bezpłatne wejściówki można odbierać w Młynach Rothera, w punkcie informacyjnym Zaczyn. Ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem. Wejściówka obejmuje zarówno spotkanie autorskie jak i projekcję filmu.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Park Kultury MŁYNY W BUDOWIE

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.: +887 467 015