8. Festiwal Filmowy Przeźrocza: pokaz filmów “Per aspera ad astra” i „Klątwa doliny węży”, prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowskiego
Wstęp wolny  /  Film

8. Festiwal Filmowy Przeźrocza: pokaz filmów “Per aspera ad astra” i „Klątwa doliny węży”, prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 20.08.2022
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Miliony widzów w kinach, praca z najlepszymi aktorami i twórcami, wolna ręka od Stanisława Lema na adaptacje jego dzieł, to tylko niektóre z osiągnięć Marka Piestraka – mistrza kina gatunkowego. Druga odsłona festiwalu Przeźrocza w tym roku rozpocznie się w piątek 19.08 od spotkania z autorem i projekcji kultowej “Wilczycy”. W sobotę 20.08 w plenerze “Klątwa Doliny Węży”.

„Klątwa doliny węży” reż. Marek Piestrak, 1987, 99 min. Komandos Bernard Traven zgłasza się do sinologa – profesora Sorbony Jana Tarnasa, z prośbą o rozszyfrowanie tajskiego manuskryptu, który wpadł w jego ręce, gdy został zestrzelony na pograniczu laotańsko-wietnamskim i szukał schronienia w buddyjskiej świątyni. Manuskrypt ujawnia mapę, tekst zaś mówi o jakimś ukrytym środku, dającym władzę nad światem. Tarnas i Traven lecą do Wietnamu, by odnaleźć Dolinę Węży, a towarzyszy im dziennikarka Christine Jobert, działająca z ramienia korporacji naukowo-badawczej, związanej z kontrwywiadem, o czym mężczyźni nie wiedzą. Docierają do komnaty z grobowcem „przybysza z innej planety” i zabierają amforę z tajemniczą, niebezpieczną substancją. Nie wszyscy powrócą do Paryża po wielu niezwykłych i niebezpiecznych perypetiach. Przygodowy film, osadzony we współczesnych realiach, ale wykorzystujący elementy starej kultury azjatyckiej i nowoczesnej literatury science fiction.

Sobota, 20 sierpnia 2022 r., godz. 20.30, taras Młynów Rothera
1. „Per aspera ad astra” – film science-fiction, Bydgoska Kronika Filmowa, 10 min
2. „Klątwa doliny węży” reż. Marek Piestrak, 1987, 99 min
3. prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski

Dla kogo? Dla wszystkich powyżej 16. roku życia

Cena: bezpłatnie. Zapisy: Bezpłatne wejściówki można odbierać w Młynach Rothera, w punkcie informacyjnym Zaczyn. Ostatnia pula wejściówek dostępna bezpośrednio przed seansem. Wejściówka obejmuje zarówno spotkanie autorskie jak i projekcję filmu.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.:887 467 015

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 31.12

Wystawy Dizajn na wynos

dzisiaj
godz. 18:00

Festiwal Filozofii

10
grudnia (sobota), godz. 10:00

Nawet rzeki szepczą – warsztaty

10
grudnia (sobota), godz. 18:00

Wernisaż wystawy „Sztuka Natury”