Sztuki wizualne

15. EDYCJA OGÓLNOPOLSKICH PLENEROWYCH SPOTKAŃ FOTOGRAFIKÓW

  • Wydarzenie archiwalne: 15.09.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria i Ośrodek Twórczości DzieckaToruń, Rynek Nowomiejski 17
15. edycja OGÓLNOPOLSKICH PLENEROWYCH SPOTKAŃ FOTOGRAFIKÓW
w 2022 roku odbyła się na Orawie, a naszą bazą wypadową był gościnny pensjonat Willa u Bzyka w Zakopanem. Orawa to kraina leżąca na Słowacji w kraju Żylińskim, tuż za naszą granicą. Najpiękniejszym zamkiem jest Zamek Orawski (Oravský hrad), a do najstarszych zabytków architektonicznych należą ruiny średniowiecznych zamków, ulokowane w przepięknych miejscach i oferujące wspaniałe widoki: Streczno (Strečno), Starý hrad, Lietava, Hričovský hrad, Súľovský hrad, Likava, zamek Liptovski (Liptovský hrad). W wielu miejscowościach można się zetknąć z zabytkami architektury ludowej. Do najbardziej znanych pod tym względem należy miejscowość Vlkolinec (zabytek UNESCO), Podbiel, skansen Vychylovka, skansen Zuberzec, Orawski Skansen w Orawskim Podzamczu. Architekturę sakralną reprezentują drewniane kościoły w Świętym Krzyżu (Svätý Kríž), Lesztinach, Twardoszynie. Kuracje uzdrowiskowe oferują Rajeckie Cieplice (Rajecké Teplice), Turczańskie Cieplice oraz Lúčky. Z przyrodniczego punktu widzenia, Województwo Żylińskie dysponuje nieomal wszystkim. Mała Fatra, Wielka Fatra, a przede wszystkim Tatry Zachodnie oraz Tatry Niskie. Są one rajem dla wielbicieli turystyki pieszej i rowerzystów. Najchętniej odwiedzane są udostępnione dla zwiedzających jaskinie, jeziora zaporowe oraz parki wodne. Dla miłośników dobrej i regionalnej kuchni jest wiele karczm i restauracji z miejscowymi rarytasami kulinarnymi.
W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować Instytutowi Słowackiemu w Warszawie za współpracę przy organizacji imprezy oraz tłumaczenie wszystkich tekstów na język słowacki i za materiały promocyjne dotyczące Orawy. Tradycyjne podziękowania należą się Dyrektorowi Dariuszowi Delikowi oraz całej załodze Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu za realizację naszej wystawy poplenerowej, a Prezesowi Pracowni Sztuk Plastycznych w Toruniu, Sławomirowi Krankowskiemu za wzbogacanie wszystkich naszych wystaw o katalogi, a obecnej także o specjalny album.
Monika Kalinowska i Marek Grausz.
Wystawę można oglądać w Filii Galerii przy ulicy Kościuszki 41/47.
Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 16.09.2022 (piątek)
o godzinie 18:00.
Zapraszamy.


Źródło: Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Powiązane wydarzenia