40 lat FORT BS + KOSA ŚMIERCI
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

40 lat FORT BS + KOSA ŚMIERCI

  • Wydarzenie archiwalne: 01.04.2023
Miejsce:
Magazyn Zbożowy GSMogilno
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja i odbiór wejściówek w siedzibie głównej MDK a w dniu koncertu w Magazynie Zbożowym GS.

Zespół FORT BS - to legenda polskiej sceny punk rockowej. Grupa powstała w 1983 roku w Jeleniej Górze z fascynacji muzyką punk rockową i nowofalową oraz w opozycji do szarości i beznadziei egzystencji w ówczesnej Polsce. W 1984 roku po kilku lokalnych koncertach - prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę Cichego - zespół zadebiutował na FESTIWALU w JAROCINIE.
FORT BS grał także w trakcie JAROCINA 85 a rok później został wreszcie laureatem festiwalu a ich utwór "ROZHULANTYNA" trafił na składankową płytę "JESZCZE MŁODSZA GENERACJA" prezentującą punkowo-nowofalową czołówkę tamtego okresu. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego z zespołem Makena, FORT BS wydał także split kasetę demo zawierającą także nagrania grupy Stress, gdzie udzielali się też grający w FORT BS - Mario, Arturro i Zdzich. W 1987 zespół zagrał znowu w JAROCINIE - choć jako laureat nie otrzymując kolejnego zaproszenia - zmuszony został do występu pod inną nazwą - RAYA. Po kilku latach przerwy, w 1992 FORT BS powrócił na scenę i wydał profesjonalną kasetę "PUNK'N'ROLL" a rok później koncertowy materiał "TUTAJ JEST WSZYSTKO INACZEJ". W tym czasie grupa zagrała kilka koncertów w kraju (m.in na Festiwalu "ODJAZDY"w katowickim SPODKU oraz gra za zachodnią granicą w Monachium na ROCK – FESTI). W 1994 roku FORT BS wydał trzecią kasetę "Hooligans" i znowu zagrał m.in na FESTIWALU w JAROCINIE. Utwory zespołu ukazują się na licznych składankach: „CZADU”, „BYŁ KIEDYŚ JAROCIN”, „TOP PUNKS” i „ODLOT”. Po długiej przerwie spowodowanej m.in wyjazdem Tomka "Cichego" Cichockiego do Anglii zespół powrócił w 2006 zaproszony do udziału w nowej edycji jarocińskiego festiwalu. Występ zespołu spotkał się wówczas z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. „LEKCJA HISTORII”(2008) zawiera materiały z wydawnictw " PUNK'N'ROLL " oraz "HOOLIGANS". Znajdą się też tam materiały archiwalne z FMR JAROCIN 84 , prób oraz 4 premierowe numeru, które są zapowiedzią premierowego wydawnictwa. Rok 2015 zespół FORT BS zaczyna od promocji nowej płyty i to płyty akustycznej.
Obecny skład:
Robert "Cichy" Cichocki - vocal
Piotr „Piter” Wojciechowski - gitara
Rafał "Rufio" Leśniak - gitara
Andrzej "Jędrula" Idzi - bas
Dariusz "Burza" Burzyński - perkusja

Kosa Śmierci – Nieokiełznane tempo, bezgraniczna ekspresja, rozkręcona na maksa gitara, dołujący rozdarty bas i ryk szaleńca- tak można w skrócie opisać łódzkie thrash-punkowe trio- Kosa Śmierci. W lipcu 2021 roku Kosa Śmierci weszła do Case-Studio w Aleksandrowie Łódzkim i pod opieką Sławka Papisa i Piotra Tyszkiewicza wydała oficjalną, pierwszą swoją płytę "Nie Żyję".
Obecnie Kosa Śmierci koncertuje przedstawiając materiał ze świeżo wydanej płyty, a w przerwach pracuje nad materiałem na drugi krążek. Od 2020 roku Kosę Śmierci tworzą:
Michał Karasiński (wokal, gitara)
Krzysztof Pawłowski (bas)
Tomasz Gron (perkusja).

Źródło: Mogileński Dom Kultury / Kino Wawrzyn

Mogileński Dom Kultury

ul. Ks. P. Wawrzyniaka 1
88-300 Mogilno
tel.: 52 315 24 80