39. Maraton Piosenki Osobistej
Muzyka i taniec

39. Maraton Piosenki Osobistej

  • Wydarzenie archiwalne: 15.10.2022
Miejsce:
OKSiRŚwiecie, Wojska Polskiego 139
Maraton Piosenki Osobistej to jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki.

Wydarzenie zapoczątkowane w 1984 roku przez bydgoskich i toruńskich studentów przeszło swoistą transformację dostosowując się do potrzeb współczesnych studentów, przy okazji otwierając się na wszystko, co osobiste. Jednak to co najważniejsze pozostało bez zmian – jesienią spotykają się w Świeciu uznani artyści oraz twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. Na ten bardzo osobisty festiwal składają się koncerty gwiazd, wspólne muzykowanie, wernisaż oraz Konkurs Piosenki Osobistej.

PROGRAM 39. Maratonu Piosenki Osobistej

Piątek - 14 października

  • sala widowiskowa OKSiR, bilety 30 zł - KUP BILET ONLINE / w kasie kina WRZOS lub Punkcie Informacji OKSIR
    20:00 Mariusz Lubomski


Sobota - 15 października

  • Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
    12:00 Konkurs Piosenki Osobistej 
    20:00 Julita Zielińska - koncert laureata KPO 2021
    21:00 Koncert Laureatów

  • Galeria Okno
    19:00 Wernisaż Agnieszki Jarosz - grafika artystyczna / OSOBIŚCIE


Do pobrania: REGULAMIN IMPREZY: 39. MPO

Na zgłoszenia do Konkursu Piosenki Osobistej czekamy do 25 września. Szczegółowe informacje o konkursie: www.kpo.oksir.eu




Mariusz Lubomski - „Nieszkolony głos, mało znana twarz, repertuar ambitny nie dla mas” śpiewał na festiwalu w Opolu w 1987 roku Mariusz Lubomski. Silny głos, charyzma i charakterystyczny taniec uwiódł publiczność w całej Polsce. Był to początek wyjątkowej drogi artystycznej. Mariusz Lubomski powraca nowym albumem pod tytułem „SĘK YOU”. Muzyka i teksty piosenek na albumie „SĘK YOU” ukazują człowieka i całą gamę stanów świadomości oraz emocji, które mu towarzyszą. Słowa autorstwa Sławka Wolskiego poetycko i dosadnie opisują ludzkie uczucia. Muzyka oraz interpretacja Mariusza Lubomskiego wyrywa nas na chwilę z codzienności i porusza. Artysta na temat albumu powiedział krótko: “Słuchając tej płyty można się wzruszyć i uśmiechnąć”. Z pozoru starszy Pan. Z pozoru uśmiechnięty, stając na scenie w przykrótkich rękawach zamienia się w zwierzę sceniczne. Jest wyrazisty i sprawia wrażenie, że nic nie zmieniło się od czasu występu w Opolu w 1987 roku.

Julita Zielińska - zespół jest synergią trzech miast - Gdańsk (skąd pochodzi wokalistka i songwriterka Julita Zielińska), Poznań i Warszawa. Chociaż Julita uczestniczyła w projektach, które przedstawiane były na deskach chociażby Opener’a, to działalność solowa jest realizacją dotychczas wyczekiwanego połączenia brzmienia organicznego i elektronicznego. Sześcioosobowy skład porusza się po płaszczyznach indie popu, soulu, elektroniki, jazzu, ale ma on też znamiona easy listeningu przejawiającego się w chwytliwych melodiach, ale niekoniecznie w tekstach, które są najistotniejszym elementem całej konstrukcji muzycznej. Polemikę z sinusoidalnym przebiegiem linii życia określają w prostych, a jednocześnie niebanalnych szlagwortach - Raz wersal, raz wersalka, Goździki i gwoździe, Rózgi i różdżki.
Skład zespołu: Marcin Staś – gitary, Franek Wicke – bas, moog, chóry, Bartek Mazurek – instrumenty klawiszowe, Kacper Majewski – perkusja, Weronika Sydow - chóry.

Agnieszka Jarosz - absolwentka ASP w Gdańsku (kierunki: wzornictwo oraz grafika artystyczna). W trakcie studiów współpracowała czynnie ze świeckim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji (Alternatywna Pracownia Kultury) w ramach realizacji miejskich projektów i warsztatów artystycznych. Dodatkowo funkcjonowała w roku akademickim 2019/20 jako graficzka w kole naukowym Galeria Studencka START. Po studiach prowadziła warsztaty artystyczne dla seniorów w Fundacji Pro Omnia w Bydgoszczy. Obecnie wykonuje ilustracje dla undergroundowego kwartalnika kulturowego Dom Wariatów, pisze scenariusze do serii filmów edukacyjnych Klucze do Obrazów Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, prowadzi zajęcia muzyko- i arteterapeutyczne w Warsztacie Terapii Zajęciowej, tworzy grafiki dla OKSiRu w Świeciu oraz prowadzi indywidualne zajęcia plastyczne dla przyszłych artystów.
Uwielbia robaki, owady, pajęczaki, szeroko pojętą grafikę oraz książki. Według niej sztuka nie powinna odpowiadać na pytanie „dlaczego?” a zamiast tego „dlaczego nie?”. Chaos jest tylko jedną z form porządku. W ten sposób usprawiedliwia oderwanie głowy od grawitacji.

Źródło: Centrum Kultury w Świeciu / Kino Wrzos

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 19:00

Sztuka Pięknego Życia

dzisiaj
godz. 21:00

Kraven Łowca

14
stycznia (wtorek), godz. 15:30

Kleks i wynalazek Filipa Golarza