33. DKCh: Ulmowie. Błogosławiona rodzina – film
Film

33. DKCh: Ulmowie. Błogosławiona rodzina – film

  • 25
    listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00–21:00
Miejsce:
BRODNICKI DOM KULTURY, Przykop 43, Brodnica, kujawsko-pomorskie, 87-300, PolskaBrodnica, Przykop 43
W ramach obchodów 33. DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz ks. kanonik Mariusz Stasiak, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, zapraszają na niezwykłe wydarzenie, które przeniesie nas w głąb historii i ludzkiej odwagi.
 
25 listopada, o godz. 19.00, w Brodnickim Domu Kultury odbędzie się projekcja filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”.

Film przybliża nam historię rodziny Ulmów, która w czasie II wojny światowej podjęła ryzyko ukrywania Żydów, płacąc za to najwyższą cenę. Ta projekcja nie tylko wzruszy widzów, ale także zainspiruje ich do refleksji nad sensem poświęcenia, dobra i miłosierdzia. To nie tylko film o zbrodni i nienawiści, lecz także o nadziei i triumfie człowieczeństwa. Serdecznie zapraszamy na seans, który będzie duchową przygodą, pozwoli odpowiedzieć na trudne pytania i oddać hołd bohaterskiej rodzinie Ulmów.
Film ten, autorstwa Dariusza Walasiuka, powstawał blisko 20 lat. Opowiada on historię Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich bohaterskiego poświęcenia podczas nazistowskiej okupacji. Poprzez zderzenie dwóch światów – nazistowskich Niemiec i polskiej rodziny katolickiej, film ukazuje dramatyczne wybory oraz niezłomną postawę w obliczu zła.
Kiedy rozpoczynały się prace nad tym projektem, wiedza na temat rodziny Ulmów była mało znana, a ich niezwykła historia nie wzbudzała większego zainteresowania. Niemniej jednak, reżyser Dariusz Walusiak podjął się zbierania materiałów, rejestrowania relacji świadków, którzy jeszcze pamiętali Józefa i Wiktorię Ulmów. W trakcie pracy odkrywał nowe fakty, zgłębiał motywacje i uczucia zarówno bohaterów tej historii, którzy wykazali się szlachetnymi postawami, jak i osób odpowiedzialnych za okropności tamtych czasów. Pierwszą osobą, którą udało mu się nagrać w 2004 roku, był brat Józefa Ulmy. Niestety, zarówno on, jak i kilkunastu innych świadków, których zarejestrowano na potrzeby filmu, dziś już nie żyją.
Rodzina Ulmów, która z narażeniem życia ukrywała Żydów, stała się symbolem heroizmu i ofiarności. Ich tragiczna śmierć wyznaczyła szlak do beatyfikacji, która miała miejsce w niezwykle uroczystych okolicznościach.
 
Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone) zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944. Byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej, wsi na Podkarpaciu, położonej ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Dziś w miejscowości znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. 7 grudnia 2022 roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji. Oficjalne uroczystości odbyły się 10 września 2023 roku w Markowej. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych została wyniesiona cała rodzina.


Źródło: Brodnicki Dom Kultury

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 10:00–15:00

33. DKCh - FESTIWAL BRODNICKIE KATARZYNKI

24
listopada (niedziela), godz. 16:00–17:30

ZAPRASZAMY DO BDK NA KONCERT SKOLIMA!

30
listopada (sobota), godz. 17:00–19:00

KONCERT ANDRZEJKOWY: SZLAGIEROWY ZAWRÓT GŁOWY - DWA POKOLENIA