29. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek ,,Spotkania": TEATR BAJ – „DZIEWCZYNKA ZE SKRZYPCAMI”
Teatr / Kabaret

29. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek ,,Spotkania": TEATR BAJ – „DZIEWCZYNKA ZE SKRZYPCAMI”

  • Wydarzenie archiwalne: 25.10.2023
Miejsce:
Teatr Baj PomorskiToruń, Piernikarska 9

Reżyseria: Ewa Piotrowska

Dramaturgia: Ingrid Weme Nilsen

Scenografia: Edyta Rzewuska

Kompozytor: Karoline Rising Næss

Projekcje: Marek Rzewuski

Tłumaczenie: Monika Grossman-Kliber

Data premiery: 23.04.2023

Wiek odbiorcy: 10+

Czas trwania: 55 min

 

Obsada: 

Adriana Paprocka

Andrzej Bocian

Oskar Lasota

„Była sobie pewnego razu mała dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała (…)”.

Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza, prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej bezpieczną ścieżkę do cierpliwie czekającego na pomoc taty.

W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż. Podróż przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń. Podążamy za Dziewczynką ze skrzypcami, która jest naszym przewodnikiem i otwiera przed nami swój leksykon wrażliwości.

Ewa Piotrowska sięga po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza – Jona Fossego – dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora stanowi jedną  z pierwszych, skierowanych do młodego widza.

Dziecko u Fossego traktowane jest niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka. Twórcy Dziewczynki ze skrzypcami idą tym tropem i przygotowują spektakl dla widzów, którzy choć metrykalnie często są nazywani dziećmi, pragną już głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce. A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.

Spektakl powstał w ramach projektu pod nazwą „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.

Partnerem projektu jest norweski teatr Det Norske Teatret.
Autora w/w sztuki reprezentuje Colombine Teaterförlag c/o Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

(fot. Alberto Roca Macia)Źródło: Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Teatr Baj Pomorski

ul. Piernikarska 9
87-100 Toruń
tel.: 56 652 24 24