Logo partnera
Muzyka i taniec

286. Koncert Pałacowy

  • Wydarzenie archiwalne: 30.10.2022
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 30 października 2022 roku o godz. 17.00 na 286. Koncert Pałacowy.
Wystąpią:
Katarzyna Bąkowska - skrzypce
Franciszek Jasionowski - fortepian
W programie:
F.A.E. Dietrich/J. Brahms/R. Schumann – Sonata na skrzypce i fortepian
F. Borowski – Adoration
R. Statkowski – Mazurek nr 1 g-moll
____________________________________________
Bilety w cenie 15 zł można nabywać
w Pałacu w Lubostroniu pół godziny przed koncertem.

Katarzyna Bąkowska
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Henryka Keszkowskiego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w tejże uczelni, prowadząc klasę skrzypiec. Jest również pedagogiem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie oraz wykładowcą mistrzowskich kursów muzycznych (m.in. w Radziejowicach). Zasiada w jury konkursów skrzypcowych. Skrzypaczka doskonaliła swe umiejętności na studiach podyplomowych w Indiana School of Music (Bloomington, USA) u Henryka Kowalskiego i Franco Gulli. W 2012 zakończyła trzyletni staż artystyczny w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej kierowanej przez prof. Maję Nosowską w UMFC w Warszawie. Była stypendystką wielu instytucji promujących utalentowanych artystów, m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Rządu Francuskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Dorothy Richard Starling Foundation, Warszawskiej Fundacji Kultury, FAME Festival & School oraz Fundacji Konserwatorium w Lozannie i Nicei. Zdobyła I Nagrodę w kategorii Instrumenty Smyczkowe, Grand Prix w kategorii Kameralistyka oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Duetto Lirico A. Kurylewicza wraz z pianistką Ewą Skardowską) podczas I Międzynarodowego Konkursu dla Pedagogów (Warszawa, 2013). Jest finalistką konkursu T. Wrońskiego na skrzypce solo (1995). Brała udział w festiwalach muzycznych i koncertach, m.in. podczas Festiwalu Mozartowskiego we Wrocławiu, Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich, Filharmonii Opolskiej, Krakowskiej, Łazienkach Królewskich, Musica Sacra w Sopocie, Summer Festival w Bloomington, Fame Festiwal w Lawrencaville. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji w Polsce, Francji, Szwajcarii i USA, pracując obok wyżej wymienionych z Janem Staniendą, Ericiem Friedmanem, Gerardem Pouletem, Dong-Suk Kangiem, Pierre Amoyalem. W działalności skrzypaczki szczególne miejsce zajmują recitale kameralne: od baroku do muzyki współczesnej. Szczególnie bliska jest jej twórczość kompozytorów polskich: Szymanowskiego, Wieniawskiego i Paderewskiego (nagranie Sonaty a-moll). Artystka koncertowała m.in. w Chicago (Nord Shores Center for Performing Arts) oraz na zaproszenie H. Kowalskiego w Bloomington (duety na skrzypce i wiolonczelę Koday’a i Ravela, polski barok: Jarzębski, Zieleński i Żelechowski). Wszechstronności jej zainteresowań dopełnia wykonawstwo muzyki dawnej (m.in. z Urszulą Bartkiewicz, Anną Sawicką, Dorotą Zimną i Antonem Birulą).
Franciszek Jasionowski
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Lidii Kozubek. Uczestniczył w kursach pianistycznych prowadzonych m.in. przez prof. Jerome Rose, prof. Edith Pitch-Achsenfeld, prof. Paul Badura-Skoda. Uczestniczył także w kursach kameralistyki fortepianowej w Wiedniu pod kierunkiem prof. Rudolfa Leopolda i prof. Ziemkowskiego. Koncertuje głównie jako kameralista w kraju i za granicą, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Akademii Muzycznej w Warszawie, Kolekcji im. Jana Pawła II, Akademii Muzycznej w Białymstoku, na Festiwalu Mozartowskim w Ratuszu w Oldenburgu (Niemcy) oraz w Hiszpanii, Danii, Rumunii. Na co dzień jest nauczycielem i akompaniatorem w warszawskich szkołach muzycznych I i II stopnia. Jako akompaniator otrzymał kilka razy dyplom za wyróżniającą się grę podczas konkursów m.in. wiolonczelowych i skrzypcowych (Warszawa, Wrocław, Stalowa Wola). Uczestniczył też w konkursach zagranicznych. Dodatkowo stale współpracuje z Salonową Orkiestrą im. J. Straussa oraz zespołem wokalnym "Dereń" prowadzonym przez p. Krystynę Wysocką-Kochan.

Źródło: Pałac Lubostroń

Pałac Lubostroń

Lubostroń
89-210 89-210 Łabiszyn
tel.: 52 384 46 23