22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 4
Wstęp wolny  /  Film  /  Inne

22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 4

  • Wydarzenie archiwalne: 19.04.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

19 kwietnia (piątek)

17:00 – Ambasadorka z Tik Toka, reż. Nicola Fegg, Niemcy 2022 (CK Dwór Artusa), polsko-angielskie napisy, 33 minuty Influencerka kręci żartobliwe filmiki w schronach przeciwlotniczych. Nagrania oglądają miliony, a Valeria staje się twarzą pokolenia młodych Ukrainek i Ukraińców. Internetowa popularność ma jednak swoje ciemne strony – dziewczyna musi zmierzyć się z falą hejtu ze strony rosyjskich trolli.

17:30 Młodzi aktywiści z Torunia – spotkanie i dyskusja z przedstawicielami zaangażowanych społecznie grup młodzieżowych (CK Dwór Artusa)

18:30 – 7-MY sierpnia: film + dyskusja z Arturem Eichhorstem 7-MY sierpnia, reż. Michał Bolland, Polska 2020 (CK Dwór Artusa), film po polsku z angielskimi napisami, 28 minut W 2020 roku osoby nieheteronormatywne stały się obiektem intensywnej nagonki władzy, wspieranej przez kościół i media publiczne. 7 sierpnia społeczność LGBT powiedziała dość, demonstrując solidarność z aktywistką Margot. Tego dnia tęczowa wspólnota zderzyła się z brutalną agresją policji. Jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płacą dotknięte nią osoby? Artur Eichhorst – od dekady związany ze Stowarzyszeniem Pracownia Różnorodności. Absolwent kulturoznawstwa, filologii rosyjskiej ze specjalizacją nauczycielską oraz podyplomowych Gender Studies na UMK. Uczestnik szeregu warsztatów, szkoleń, projektów o tematyce różnorodności społecznej i przeciwdziałania dyskryminacji, z czego najważniejszym jest “Przystanek Różnorodność”.

20:00 Mur, reż. Kasia Smutniak, Włochy 2023, (CK Dwór Artusa), film z polskimi napisami dla osób niesłyszących i słabo słyszących, 107 minut Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Dokument ukazuje polsko-białoruską granicę z punktu widzenia osób szukających zagubionych migrantek i migrantów. Do działania popycha ich głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Kamera rejestruje wielogodzinne wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia.

WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.Źródło: Dwór Artusa