22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 2
17 kwietnia (środa)
17:00 – Pegasus. Szpieg w moim telefonie, reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart, Francja, Wielka Brytania 2023 (CK Dwór Artusa), lektor polski, 52 minuty W lipcu 2021 roku świat po raz pierwszy usłyszał o Pegasusie – izraelskim oprogramowaniu inwigilacyjnym. Międzynarodowe śledztwo ujawniło ponad 50 tysięcy potencjalnych ofiar narzędzia szpiegowskiego, wśród których znajdują się osoby związane z dziennikarstwem, obroną praw człowieka, prawem, polityką, nauką czy biznesem. Twórcy odtwarzają kolejne kroki prowadzące do ujawnienia wyników śledztwa i demaskują autorytarne działania władz, naruszenia prywatności obywateli i ich skutki.
18:00 – Obywatele na podsłuchu – spotkanie/dyskusja z udziałem Anny Błaszczak-Banasiak – dyrektorki Polskiej Akcji Humanitarnej, Doroty Brejzy – prawniczki, Zbigniewa Lewczyka – sędziego, przedstawiciela Stowarzyszenie Iustitia oraz dr Patryka Tomaszewskiego – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CK Dwór Artusa)
19:30 – Czarna owca, reż. Ed Perkins, Wielka Brytania 2018 (CK Dwór Artusa), film po angielsku z polskimi napisami, 27 minut Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy – tym razem motywowanej rasowo. Żeby przetrwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami.
20:00 – Prawdziwsze od prawdy, reż. Daniel Andreas Sager, Niemcy 2023 (CK Dwór Artusa), polsko-angielskie napisy, 93 minut Claas Relotius – największe od lat nazwisko niemieckiego dziennikarstwa – odbiera w 2019 roku ostatnią w swojej karierze nagrodę. Kilka dni później wybucha gigantyczny skandal, którego jest głównym bohaterem. Reportaże, dzięki którym dotarł na szczyt okazały się wytworem jego fantazji. Jak to się stało, że tak renomowana instytucja medialna jak „Der Spiegel” latami dawała się wodzić za nos oszustowi? Czy w dobie wszechobecnego relatywizmu i hermetycznych informacyjnych baniek w ogóle jest jeszcze zapotrzebowanie na prawdę i dziennikarski obiektywizm?
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
Źródło: Dwór Artusa