19th Mózg Festival  - Grupa Trytony (Tomasz Gwinciński/Sławek Janicki/Jacek Buhl)
Muzyka i taniec

19th Mózg Festival - Grupa Trytony (Tomasz Gwinciński/Sławek Janicki/Jacek Buhl)

  • Wydarzenie archiwalne: 07.09.2023
Miejsce:
Klub MÓZGBydgoszcz, Parkowa 2

Grupa Trytony (Tomasz Gwinciński/Sławek Janicki/Jacek Buhl)

Grupa Trytony (Tomasz Gwinciński/Sławek Janicki/Jacek Buhl)

Trytony to zespół, który zawiązał się na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku w Bydgoszczy. Regularne koncerty trio w składzie: Tomasz Gwinciński – gitara, Sławek Janicki – kontrabas, Jacek Buhl – perkusja, zaczęło grać w powstałym w 1991 roku klubie o nazwie Świetlica Artystyczna Trytony, mieszczącym się przy ul. Krętej 3. W roku 1992 grupa wydała płytę pod nazwą “Tańce Bydgoskie”, która uchodzi za pierwszą płytę, wywodzącą się z tzw. “Sceny Yassowej”, choć w 1992 roku Scena Yassowa jeszcze nie została nazwana. W 1994 roku grupa w sposób naturalny osiedliła się w powstałym właśnie klubie Mózg, gdzie nagrany został drugi i ostatni album tria “Zarys Matematyki Niewinnej”.
W listopadzie 2022 roku, po 30 latach od wydania “Tańców Bydgoskich” wyprodukowano winyl z muzyką z płyty. Oficjalna premiera miała miejsce 11 listopada i choć tego dnia zespół nie zagrał koncertu, w sali koncertowej zgromadziło się około 100 osób, aby przez 2 godziny słuchać opowieści i prowadzić rozmowy z członkami zespołu.


Tomasz Gwinciński to gitarzysta, perkusista, kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Założyciel legendarnego w latach 90-tych bydgoskiego zespołu Trytony. Regularnie współpracuje z reżyserami filmowymi i teatralnymi, m.in. Pawłem Passinim i Wojciechem Kościelniakiem. W obszarze jego zainteresowań mieszczą się muzyka, teatr i kino. Trytony odegrały istotną rolę w tworzeniu sceny yassowej. Kontynuatorami tego nurtu byli m.in. gdańscy muzycy Jerzy Mazzoll, Mikołaj Trzaska, i Tymon Tymański. W latach 90-tych Gwinciński był też liderem trzech innych zespołów: Maestro Trytony, NonLinear Ensemble i Henryk Brodaty. Ponadto pracował nad muzyką do spektaklu ,,Ubu Król’’, czyli ,,Polacy’’ Alfreda Jarry’ego w reżyserii Wiesława Górskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Wraz z zespołem grał ją na żywo podczas każdego przedstawienia. Od roku 2000 komponował także muzykę do filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. ,,Podróż do miejsca urodzenia”. Gwinciński także samodzielnie zrealizował kilka filmów krótkometrażowych, np. ,,Film o Józefie’’. Od 2005 roku współpracuje z reżyserem Pawłem Passinim, a od 2008 z reżyserem teatralnym i aktorem Wojciechem Kościelniakiem.

Sławek Janicki to muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych, współtwórca i główny zarządzający, założonym w 1994 roku legendarnym klubem Mózg w Bydgoszczy, a w latach 2014–2018, także filią w Warszawie. Twórca i szef Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych MÓZG FESTIVAL, odbywającego się w Bydgoszczy i w Warszawie. Realizator projektu SuperSam+1, Mózg on Screen – live oraz wielu innych, mniejszych lub większych wydarzeń artystycznych. Działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Od prawie 30 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej, koncertując w Europie i Australii. Jako muzyk pozostaje całkowicie oddany improwizacji absolutnej, jako najczystszej formie tworzenia muzyki.

Jacek Buhl to perkusista związany z bydgoskim klubem Mózg. Obecnie jego gra podąża w dwóch kierunkach: z jednej strony skłania się w transowe, repetytywne rytmy inspirowane „Riddim: Claves of African Origin" Billy’ego Martina, afrykańską muzyką klubową, czy lizbońskim labelem Principe, a z drugiej, jest to kolektywna, swobodna improwizacja w duchu Tony Oxley’a, Paula Lovensa czy Milforda Graves’a. JB grę na perkusji rozpoczynał w zespole Variete, a następnie nagrywał i występował w kilku ważnych składach dla sceny yassowej i post–yassowej, m.in. Trytony, Syfon, The Cyclist, Spejs. Także nagrania z trębaczem Wojciechem Jachną oraz duet RDZA z Jarosławem Majewskim, to ważne elementy na drodze muzycznej Jacka. Obecnie najbardziej aktywne składy, w których gra to ||ALA|MEDA||, Jachna/Mazurkiewicz/Buhl i KWARTET z Piotrem Mełechem, Jakubem Królikowskim i Jarosławem Majewskim.

Zatem, w pierwszy dzień Festiwalu, zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert zespołu Trytony – zespołu, który nie istnieje od roku 1996.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe za okazaniem zaproszenia.
Bezpłatne zaproszenie można otrzymać, wysyłając wiadomość na adres pr@mozg.art.pl
Otrzymane zaproszenie w formie elektronicznej należy okazywać przy wejściu na festiwal.




Źródło: Klub MÓZG

Powiązane wydarzenia