17. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego 2023
Muzyka i taniec

17. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego 2023

 • Wydarzenie archiwalne: 02.07.2023
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w ToruniuToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Podczas 17. edycji Festiwalu wystąpi dziewięciu wykonawców. Organizatorzy ponownie zapewnią publiczności dużą rozpiętość stylistyczną – zagrają uznane polskie zespoły oraz gość specjalny –  zespół Overhead z Finlandii.

Program 17. Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego:


1 lipca 2023, godz. 16.00-23.00 – Park Wolności w Gniewkowie, ul. Parkowa:

 • The Freuders (Warszawa)

 • MR GIL (Warszawa)

 • Overhead (Gość Specjalny z Finlandii)

 • Władysław Komendarek (Sochaczew)


2 lipca 2023, godz. 15.30-23.00 – Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu:

 • Appleseed (Poznań)

 • Animate (Będzin)

 • Here On Earth (Katowice)

 • Retrospective (Leszno)

 • Millenium (Kraków)


Ponadto:

 • CEGIEŁKO - LOTERIA FANTOWA (ZBIÓRKA PUBLICZNA). Od lat jest to jeden z głównych punktów Festiwalu. Uczestnicy imprezy mogą w zabawie wygrać wiele atrakcyjnych gadżetów, wydawnictw muzycznych, pamiątkowych koszulek t-shirt i innych nagród podarowanych przez naszych darczyńców, przyjaciół i sponsorów. Loteria zawsze cieszyła się wielkim powodzeniem.

 • WRĘCZENIE NAGRODY IM. ROBERTA "RORO" ROSZAKA (XII EDYCJA). Od kilkunastu już lat bardzo ważna tradycja festiwalu, polegająca na uhonorowaniu najciekawszego, polskiego wydawnictwa z gatunku rocka progresywnego, jakie zostało wydane w minionym roku. Zwycięzca plebiscytu zostaje wybrany w wewnętrznym głosowaniu Członków Stowarzyszenia PROGRES. Podczas imprezy zwycięski wykonawca otrzymuje na scenie pamiątkowe trofeum. Dodać należy, że Nagroda im. Roberta "Ro-Ro" Roszaka to dziś bardzo poważane wyróżnienie w polskim środowisku rocka progresywnego.

 • WRĘCZENIE WYRÓŻNIEŃ W 2. PLEBISCYCIE IM. PIOTA “GRUDNIA” GRUDZIŃSKIEGO. Wspaniałego muzyka, który tak przedwcześnie nas opuścił kilka lat temu. Piotr cały czas jest w naszych sercach i chcemy właśnie w taki sposób kultywować pamięć o nim. Uważamy, że tego typu inicjatywy są najlepszymi pomnikami dla wielkich osobowości. To dlatego także nasz Festiwal nosi imię Tomasza Beksińskiego, a corocznie przyznawane wyróżnienie za najlepsze polskie wydawnictwo muzyczne z gatunku rocka progresywnego nosi imię Roberta „Ro-Ro” Roszaka. Wyróżnienia w Plebiscycie im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego przyznajemy w następujących kategoriach: Gitarzysta/ka, Klawiszowiec/czyni, Basista/ka, Perkusista/ka, Wokalista/ka, Specjalne wyróżnienie (np. muzyk grający na innym instrumencie, debiut, talent, specjalne zasługi, fotograf, masmedia: radio, portal, wydawnictwo itp.) – przy tej kategorii możliwości jest sporo, ale też można zagłosować tylko na jednego kandydata/kę, Zespół.

 • KIERMASZ PŁYTOWY. Rodzaj giełdy, w której udział zwykle biorą czołowi wydawcy płyt z Polski, z Europy, wykonawcy a także pasjonaci w postaci kolekcjonerów oraz poszukiwaczy muzycznych perełek, których co roku bardzo wiele pojawia się w ofercie wystawców. Giełda to bardzo ważny punkt imprezy, który niemal elektryzuje fanów tego typu muzyki, a dla ciekawskich, przypadkowych uczestników bywa bodźcem do poznania nowej muzyki!


Informujemy również, że podczas koncertu Władka Komendarka w Gniewkowie, będzie realizowany materiał, do powstającego dokumentu o wspaniałym i legendarnym zespole Exodus. Reżyseria i zdjęcia do filmu: Maciej Puczyński, Produkcja: OmProductions. Przy tej okazji m.in. reżyser filmu chciałby nagrać wypowiedzi 2-5 osób w zorganizowanym w plenerze miejscu, ze sceną w tle, w związku z tym poszukujemy i zapraszamy chętne osoby, które by mogły opowiedzieć o Exodusie z perspektywy dziennikarskiej i/lub fana. Serdecznie zapraszamy takie osoby do kontaktu na adres mailowy Stowarzyszenia: info@sinprogres.pl