17. edycja wystawy HANSEartWORKS pt. "Szlakiem Wspólnoty" przygotowana w ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy
Sztuki wizualne

17. edycja wystawy HANSEartWORKS pt. "Szlakiem Wspólnoty" przygotowana w ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy

  • Wydarzenie archiwalne: 23.06.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Na kilka dni, między 22 a 25 czerwca 2023 r., miasto Toruń stanie się stolicą Hanzy, a właściwie Związku Miast Nowej Hanzy. Stowarzyszenie to powstało w 1980 r. w holenderskim Zwolle, skupiając miasta Europy Północnej gotowe działać na rzecz rozwoju turystyki i handlu. Organizacja nawiązuje także do tradycji średniowiecznej Hanzy, do której należał Toruń.

Kupcy z założonego w 1233 r. przez zakon krzyżacki miasta już w połowie XIII w. nawiązywali kontakty z najważniejszymi centrami handlowymi Europy Środkowej. Rozwój miasta ułatwiało jego położenie na skrzyżowaniu dróg lądowych i wodnych, na głównym trakcie wiodącym z Węgier na północ, do ujścia Wisły i dalej na zachód – do Flandrii, a niebagatelną rolę odgrywał szlak wiślany. Już od około 1280 r. reprezentanci Torunia pojawiali się na zjazdach miast hanzeatyckich. Największy rozwój toruńskiego handlu przypadł na XIV w. Z czasem jednak Toruń zmniejszał swoją rolę wśród miast kupieckich, ostatecznie udzielając w 1469 r. upoważnienia radzie Gdańska do reprezentowania swoich spraw na zjazdach.

Jednym z wydarzeń towarzyszących 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest 17. edycja wystawy HANSEartWORKS zatytułowana "Szlakiem Wspólnoty". W drodze konkursu specjalnie na tą okazję powołane jury wybrało spośród nadesłanych zgłoszeń 10 laureatów oraz doceniło pozakonkursowo dwie prace artystek z miast reprezentujących Ukraińską Inicjatywę Hanzeatycką. Prace, które prezentujemy na wystawie, zostały wykonane na to wydarzenie, nie były one publikowane ani przedstawiane wcześniej na innych konkursach. Ich koncepcja oparta została na połączeniu tradycyjnych form wyrazu artystycznego, z uwzględnieniem nowych technologii oraz wykorzystaniem sztuki nowych mediów. Dzieła łączą w sobie tradycję związaną z historyczną Hanzą oraz nowatorskie podejście do tematu, które obrazować ma nowy związek miast zespolonych ze sobą na gruncie architektury, prawa, komunikacji, handlu, mobilności, rozwoju, podróży, ale przede wszystkim dawnych zjazdów hanzeatycki i nowych spotkań.

Alicja Sumowska, Szymon Jan Stenka

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w wernisażu wystawy, który odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 12:30 w sali wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego.

_______________________

Tytuł wystawy: 17. edycja wystawy HANSEartWORKS w ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy pt. "Szlakiem Wspólnoty"
Czas ekspozycji: 22 VI 2023 – 23 VII 2023
Wernisaż: 23 VI 2023, godz. 12:30, sala wystaw czasowych, Ratusz Staromiejski
Przygotowanie wystawy: dr Alicja Sumowska – koordynator,
Magdalena Białkowska-Stenka, Alicja Marika Lubowicka, Katarzyna Smorowińska, Szymon Jan Stenka
Projekt i aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12