12. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH – wystawa pokonkursowa
Sztuki wizualne

12. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH – wystawa pokonkursowa

  • Wydarzenie archiwalne: 16.07.2022
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6
otwarcie wystawy i uroczystość wręczenia nagród: 15.07.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz dwunasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Jest skierowany do profesjonalnych twórców, w szczególności zaś do absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. Formuła imprezy jest otwarta, co daje okazję do szerokiej konfrontacji różnych postaw i sposobów wypowiedzi. Organizatorzy pozostawiają malarzom pełną swobodę w wyborze techniki i tematu. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary pracy – jej format nie może przekraczać 600 cm2.

„Ograniczenie formatowe stawia przed artystami zadanie poszukania nowych rozwiązań malarskich oraz stworzenia dzieła skondensowanego i treściwego. Akceptujemy wszelkie propozycje, byle nie stały w sprzeczności z regulaminem. Każda edycja konkursu dostarcza szeregu prac niekonwencjonalnych, zrealizowanych z pomysłem, wywołujących żywą reakcję. Mały format, sprzyjający refleksji i metaforze, to doskonałe pole do eksperymentu” – podkreśla kuratorka aktualnej edycji Triennale, Joanna Gwiazda.

Spośród prac zgłoszonych przez 488 autorów jury 12. Triennale Małych Form Malarskich do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 206 prac 122 artystów. Przyznało także nagrody regulaminowe i fundowane. Ich wręczenie odbędzie się w czasie wernisażu zaplanowanego na 15 lipca.

W tym roku główna nagroda, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powędruje do Dariusza Milczarka, docenionego za pracę „Zanikanie VIII”. Dalsze wyróżnienia – Prezydenta Miasta Torunia oraz Galerii Sztuki Wozownia – przyznane zostały Stanisławowi Czwartosowi i Katarzynie Szeszyckiej. Z kolei Nagrodę dla najlepszej pracy studenckiej, ufundowaną przez Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wozownię, odbierze Szymon Osiński.

Podczas trwania wystawy przeprowadzony zostanie także Plebiscyt Publiczności. Wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej galerii na początku września.

Lista artystów i prac zakwalifikowanych do udziału w wystawie: KLIK

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Poznańska 31
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39