12. odsłona Narodowego czytania: Na Brdzie Nad Niemnem
Wstęp wolny  /  Literatura

12. odsłona Narodowego czytania: Na Brdzie Nad Niemnem

  • Wydarzenie archiwalne: 09.09.2023
Miejsce:
La mare houseboatsBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, dzięki współpracy z firmą LA MARE zaprasza na 12. odsłonę Narodowego Czytania. W 2023 roku lekturą jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Zachęcamy Państwa do udziału, spotkania i dyskusji. Podczas akcji fragmenty powieści przeczytają zaproszeni goście: politycy, dziennikarze, biznesmeni, animatorzy kultury, artyści czy po prostu fani książki. Współpracujemy z Jolantą Niwińską, fundatorką Fundacji Bookcrossing Polska, od kilkudziesięciu lat promującą akcje czytelnicze w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzenie przeszklonego LA MARE CLUB kołyszącego się majestatycznie na falach Brdy, z uroczym widokiem na Wyspę Młyńską i Operę Nova. Tutaj Józef Żuk Piwkowski razem ze ZbyZielem organizują działania artystyczne w Galerii 2B+L.

Zupełnie inna sceneria roztaczała się nad tamtą rzeką: „Z jednej strony widnokręgu wznosiły się niewielkie wzgórza z ciemniejącymi na nich borkami i gajami; z drugiej wysoki brzeg Niemna, piaszczystą ścianą wyrastający z zieloności ziemi, a koroną ciemnego boru oderżnięty od błękitnego nieba, ogromnym półkolem obejmował równinę rozległą i gładką, z której gdzieniegdzie tylko wyrastały dzikie pękate grusze, stare, krzywe wierzby i samotne słupiaste topole”. Książka, która stanie się pretekstem naszego spotkania – to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

LA MARE HOUSEBOATS, Przystań Bydgoszcz, wstęp wolny



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01