11. urodziny Kina Orzeł
Film

11. urodziny Kina Orzeł

  • Wydarzenie archiwalne: 10.03.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14
Jak co marzec, a w tym roku już po raz 11., zapraszamy na obchody URODZIN KINA ORZEŁ. W trzydniowym programie pełnowartościowa pożywka dla prawdziwych kinomanów.

Zagramy 3 tytuły, które nasi widzowie wybrali w ankiecie na ulubiony film 2022 roku. Tuż przed tegoroczną oscarową galą przypomnimy najważniejsze tytuły stające w tym roku do rywalizacji o statuetki Akademii. Po raz drugi przybliżymy wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych Krótką Historię Polskiego Kina. Prelekcję wygłosi kurator przeglądu, Tomasz Kolankiewicz. Partnerami projektu są WFDiF, DI Factory 35mm.online. Współfinansowanie: PISF. Szczególnym wydarzeniem będzie projekcja filmu, którego kinomanom nie trzeba przedstawiać. Na naszym ekranie zagości kultowe, uznawane za jeden z najgorszych filmów w historii X muzy, „The Room”. Seans to będzie tym bardziej szczególny, że „dzieło” to zaprezentujemy w wersji z polskim dubbingiem, a następnie spotkamy się z twórcami tej przezabawnej wersji językowej. Po spotkaniu MCK Szpulka zaprosi na specjalne filmowo-muzyczne afterparty. Nie zabraknie tradycyjnego już plakatobrania i seansu dla najmłodszych w ramach cyklu Małe Animocje. Uruchomimy też konto Orła na FilmWebie. I na koniec jeszcze jedna niespodzianka: z okazji urodzin kina, wchodząc na seans objęty programem lojalnościowym, otrzymasz aż 2 pieczątki!

Więcej szczegółów: www.kino-orzel.pl

Narodziny bydgoskiego kina Orzeł sięgają początków XX wieku kiedy to w roku 1929 przy ulicy Marcinkowskiego (wtedy nr 4 dziś 12) powstało nieme kino Oko. W kolejnym dziesięcioleciu nazwa dwukrotnie uległa zmianie, początkowo na kino Rewia, a w roku 1937 na kino Kapitol. Poza seansami kinowymi odbywały się tu koncerty estradowe, co było bardzo charakterystyczne dla tego miejsca. W latach okupacji niemieckiej w Bydgoszczy funkcjonowało jedynie pięć kin – w tym kino Kapitol (pod nazwą Capitol), które wyświetlały tylko filmy niemieckie. Po wojnie wszystkie kina zostały upaństwowione, wtedy właśnie kino przy ulicy Marcinkowskiego zaczyna funkcjonować pod nazwą Orzeł.

Orzeł działa regularnie do końca lat 90 tych. Niestety po roku 2002, kiedy to coraz popularniejsze stały się multipleksy wiele kin studyjnych – w tym kino Orzeł przestało istnieć. Na szczęcie strasząca w okolicy ruina po 10 latach zaczęła odzyskiwać życie. W ten sposób 17 marca 2012 roku stał się ważnym momentem dla historii kina w Bydgoszczy. Po dekadzie nieobecności, ponownie otwarte zostało historyczne Kino Orzeł przy ul. Marcinkowskiego 12, jako część nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury. W ten sposób do Bydgoszczy wróciło po latach pustki kino studyjne z prawdziwego zdarzenia.

 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40