11. Festiwal Ethniesy: warsztaty z Mateuszem Dobrowolskim: „Bęben obręczowy z Polski – lekcja pierwsza”
Muzyka i taniec

11. Festiwal Ethniesy: warsztaty z Mateuszem Dobrowolskim: „Bęben obręczowy z Polski – lekcja pierwsza”

  • 24
    marca 2024 (niedziela), godz. 11:30–14:00
Miejsce:
Music Cafe Szpulka w Miejskim Centrum KulturyBydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

24 marca 2024, godz. 11.30–14.00 / Music Cafe Szpulka

Warsztaty z Mateuszem Dobrowolskim: „Bęben obręczowy z Polski – lekcja pierwsza”

Zapisy: danuta.kryszak@mck-bydgoszcz.pl do 29 luty 2024. Uwaga! Przy zapisie należy zaznaczyć czy posiadacie swój instrument czy chcecie go wypożyczyć.

Zapraszamy na intensywne warsztaty praktyczne z Mateuszem Dobrowolskim, bębnistą w polsko-białoruskiej grupie Hajda Banda /Гайда Банда.

Jednomembranowy bęben obręczowy obecny jest w różnych formach na wszystkich kontynentach globu od setek lat. W Europie Wschodniej, obok unikalnej budowy instrumentu, przyjęła się także charakterystyczna technika gry na tym instrumencie, wykorzystująca zarówno drewnianą pałkę jak i dłoń. Instrument, choć wyparty z tradycyjnej praktyki wykonawczej po II wojnie światowej przez zestawy perkusyjne, barabany i tamburyny, powraca na sceny dzięki zespołom folkowym i grupom rekonstruującym dawną polską muzykę wiejską.

Na zajęciach nauczymy się podstawowych technik gry na instrumencie a także kilku układów rytmicznych towarzyszących tradycyjnym polskim tańcom trójmiarowym. Uczestnicy zajęć poznają także ćwiczenia rozgrzewkowe i indywidualne techniki samodoskonalenia gry.

Wymagania:
–  własny instrument (bęben obręczowy z cekinami; rekomendowane są lekkie, nieduże bębny; limitowana możliwość wypożyczenia bębna u prowadzącego na czas trwania zajęć)
–  ochota i determinacja
–  wiek uczestników: 16–116 lat
–  maksymalna liczba uczestników: 12 osób; wypożyczenie bębna na zajęcia + 20 zł

Koszt: 66 zł

Mateusz Dobrowolski

Muzykant, animator kultury, dziennikarz. Od 2010 roku gra na tradycyjnym wschodnioeuropejskim bębnie obręczowym. Laureat II nagrody na organizowanym przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Turnieju Muzyków Prawdziwych 2022 jako solista-instrumentalista. Współtworzy polsko-białoruską grupę Hajda Banda / Гайда Банда. Występował m.in. w ukraińskim trio US Orchestra, z kolektywem teren Nowy (muzyka improwizowana), grupą R.U.T.A. (hardcore punk) i Kapelą Piotra Kaznowskiego. Wykłada grę na bębnach obręczowych w ognisku muzyki tradycyjnej warszawskiego Domu Kultury Praga i prowadzi poświęcone bębnom obręczowym konto w serwisie Instagram -instagram.com/mat.dobro

Karnet festiwalowy w cenie 170 zł dostępny TUTAJ.Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40