Uniwersytet Letni (2): „U wód, w kurortach i na letnisku. O wypoczynku naszych pradziadków”, dr hab. Monika Nawrot-Borowska

Uniwersytet Letni (2): „U wód, w kurortach i na letnisku. O wypoczynku naszych pradziadków”, dr hab. Monika Nawrot-Borowska

16.07.2021

Pogoda w Bydgoszczy zmienną jest ale my się deszczu nie boimy i na wykład Uniwersytetu Letniego do Salonu Hoffman Seniorów zaprosiliśmy!

Pięknie dziękujemy wszystkim za przybycie 16 lipca, pomimo tak niesprzyjającej aury. Wykład pt. „U wód, w kurortach i na letnisku. O wypoczynku naszych pradziadków” przygotowała dla Państwa znana zajęć Latającego Uniwersytetu Każdego Wieku, Akademii Sztuk Wszelakich i Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani dr hab. Monika Nawrot-Borowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Dowiedzieliśmy się dzisiaj o tym jak wyglądały przygotowania przed wyjazdem na wczasy, jak planowano podróż, jakie utensylia należało przygotować, co było modne i pochodziło wprost z żurnala a o czym marzyły mniej zamożne panny. Poznaliśmy przegląd mody kąpielowej niezbędnej w wodolecznictwie, co wypadało a czego nie, za co mogliśmy dostać mandat od „policji obyczajowej” która sprawdzała długość strojów kąpielowych… Co ciekawe wiele atrakcji i sposobów spędzania wolnego czasu nie zmieniło się na przestrzeni tych kilkuset lat. Nadal modne są ploteczki przy kawie czy czymś bardziej rozgrzewającym, podglądanie przyjeżdzających i odjeżdżających z dworca, zabawy i wieczorki taneczne, czy płomienne romanse. Na szczęście moda się zmieniła i już nikt pod krawatem czy z muchą szczytów nie zdobywa. Tajemnicą jednak nadal dla nas pozostaje skąd mężowie i ojcowie mieli środki żeby żonom i córkom kupować suknie wyjazdowe, kąpielowe, do jazdy na rowerze, do gry w tenisa, do zabaw, na spacery, na wieczorki, do jazdy bryczką, na plażę, do wspinaczki po górach itd. A przecież nie wypada się pokazać dwa razy w tej samej sukni, a już zwłaszcza niemodnej! Pięknie Pani Profesor dziękujemy za wspaniały wykład i okraszony przebogatą galerią zdjęć z lat minionych. Na kolejny wykład Ula zapraszamy już za tydzień w piątek (23.07.2021) na godz. 11:00. Pani  dr inż. Zofia Stypczyńska z Politechniki Bydgoskiej przygotuje dla nas wykład pt. „Ziółko niejedno ma imię”. Serdecznie zapraszamy do Ula!

 

 

 Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05