Toruń: Czytelnia w centrum handlowym? Nietypowy pomysł bibliotekarzy

12.09.2021

Centrum handlowe Nowe Bielawy będzie promować czytelnictwo wśród torunian. Pomóc ma w tym stworzona wspólnie z Książnicą Kopernikańską (filia nr 12) ogólnodostępna czytelnia. Znajdzie się w niej ponad 500 lektur.

 

Chociaż w dobie pandemii Polacy chętniej sięgają po książki – w 2020 roku 42% przeczytało przynajmniej jedną pozycję – to nadal niezbędna jest promocja czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodzieży. Powód?

 

W liczbie przeczytanych książek w ciągu roku wciąż daleko nam chociażby do Niemców, Czechów, Estończyków, Austriaków czy Luksemburczyków. W przypadku tych ostatnich wskaźnik czytelnictwa wynosi aż 80% – podaje Eurostat.

 

Zmienić to mogą akcje, taka jak ta zaplanowana na 11 września br. w Nowych Bielawach. Już w najbliższą sobotę w centrum handlowym otwarta zostanie specjalna czytelnia. To wspólny pomysł toruńskiego obiektu oraz Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu (filia nr 12).

 

Czytelnia powstanie na pasażu, w specjalnie przygotowanej strefie obok sklepu Rossmann. Wypełni ją ponad 500 różnych pozycji pochodzących z zasobów Książnicymówi Marta Drzewiecka, przedstawicielka Nowych Bielaw.

 

W zbiorach nie zabraknie klasyki światowej i polskiej literatury, a także lektur szkolnych i bajek. Na półkach nietypowej biblioteki pojawią się też także popularne kryminały, romanse, thrillery polskich i zagranicznych autorów, a nawet poradniki i albumy ze sztuką – wylicza.

 

Z zasobów będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany. Książki będą udostępniane nieodpłatnie. Czytać je będzie można natomiast w specjalnej przestrzeni, wypełnionej wygodnymi siedziskami.

 

Torunianie czytają książki wszędzie: w autobusie, w pociągu, w parku czy wylegując się nad Wisłą. Teraz do tej listy miejsc dołącza kolejne. Tym razem bardzo nietypowe. To, że czytelnia pojawia się w centrum handlowym nie jest jednak przypadkowemówi Marta Drzewiecka.

 

Codziennie odwiedzają nas tysiące osób. Centrum handlowe jest więc idealną platformą, dzięki której można nie tylko promować czytelnictwo w mieście, ale także poprzez nietypową formułę zainspirować wiele osób do sięgnięcia po lekturę, chociażby ze zwykłej ciekawości. Liczymy, że czytelnia będzie się cieszyć dużą popularnością – mówi.

 

Ale sama czytelnia to nie jedyna inicjatywa, która ma zachęcić do sięgania po książki. W planach jest też cykliczna akcja edukacyjna, w którą zaangażowani zostaną toruńscy bibliotekarze. Ci będą organizować w Nowych Bielawach specjalne spotkania, w trakcie których będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat nowości wydawniczych i ciekawych pozycji książkowych. Nie zabraknie także innych atrakcji.

 

11 września, a więc w dniu otwarcia czytelni, w godzinach od 10:00 do 14:00 zorganizowane zostaną także eko-zabawy, w trakcie których będzie można stworzyć biżuterię z recyklingu. Oprócz tego będzie można nauczyć się tkania na kole dziewiarskim. Organizatorzy przygotowali także czytanie bajek dla dzieci, a także pokaz gier planszowych. Wszystkie atrakcje organizowane są we współpracy z Książnicą Kopernikańską (filia nr 12).