Rozstrzygnięcie XVI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu” - wyniki

Rozstrzygnięcie XVI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu” – wyniki

18.06.2020

W dobiegającej końca 16. edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu” odbywającej się pod hasłem „Przeszłość zamknięta w rzeczach. Przedmioty codziennego użytku z województwa kujawsko-pomorskiego” zachęcaliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych i ich nauczycieli do odszukania i opisania rzeczy zaprojektowanych i wyprodukowanych na terytorium obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Utrudnienia wynikające ze stanu epidemii wpłynęły na to, że otrzymaliśmy mniej prac konkursowych niż w ubiegłych latach, przy tym ich poziom merytoryczny okazał się nadzwyczaj wysoki.Zapraszamy do obejrzenia nagrania transmisji z rozstrzygnięcia XVI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”, które odbyło się 18 czerwca 2020 w Salonie Hoffman KPCK. Podczas wydarzenia przedstawiony został werdykt Jury i zaprezentowano dyplomy, nagrody i wyróżnienia dla laureatów, a wszystko to okraszono występem wokalno-muzycznym Agaty Świrskiej z zespołu bdgVOICES KPCK.

Jury w składzie:
1. przewodnicząca – mgr Elżbieta Dygaszewicz – kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, Delegatura w Bydgoszczy
2. dr Iwona Jastrzębska-Puzowska – historyk sztuki, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy
3. dr Agnieszka Wysocka – historyk sztuki, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy
4. mgr Lech Łbik – historyk, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy

W dniu 29 maja 2020 r., po obejrzeniu i przeczytaniu wszystkich 18 nadesłanych prac postanowiło przyznać trzy główne nagrody finansowe w wysokości (I nagr.-750,00, II nagr.- 700,00 i III nagr. – 650,00) oraz 10 równorzędnych (po 200,00) wyróżnień w dwóch kategoriach: 5 wyróżnień w kategorii tekst i 5 wyróżnień w kategorii fotografia. Ponadto jury zaproponowało wyróżnić jedną ze szkół specjalną nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za duże zaangażowanie nauczycieli i wysoki poziom merytoryczny prac uczniów (nagroda rzeczowa w postaci urządzenia wielofunkcyjnego).

Nagrody główne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego) za najlepsze prace:

I nagroda – Jakub Kacper Skoczylas, Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie (nagroda w wysokości 750 zł), „Historia Victorii”

II nagroda – Aleksandra Muranowska, Zespół Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem, (nagroda w wysokości 700 zł), „Goście w domu – kryształ na stole”

III nagroda – Piotr Wiwatowski, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy (nagroda w wysokości 650 zł), „Historia opowiedziana przez radio”.

Wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za ciekawe prace historyczne (nagrody w wysokości 200 zł) :

1. Aleksandra Karwacka, IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy, „Zwykłe – niezwykłe radio”
2. Szymon Krzykowski, Liceum Ogólnokształcące im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, „Szary opatrunek z Torunia”
3. Jagoda Olszówka, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, „Czas wspomnień”
4. Weronika Skwierczyńska, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy, „Cukiernica – wspomnienia i historia przedmiotu”
5. Jakub Grześkowiak, Zespół Szkół Budowlanych im. Generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu, „Wina z Kruszwicy”

Wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za najlepsze fotografie ( nagrody w wysokości 200 zł):

1. Wiktor Chmieliński, Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie, „Puszka z fabryki Leona Tyslera”.
2. Natalia Chojnicka, IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy, „Historia zaklęta w krysztale”
3. Lena Sowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi, „Kryształ z Inowrocławia”
4. Eliza Kluzińska, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy, „Radioodbiornik Sylwia”
5. Maciej Szczechowicz, I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, „Przeszłość zamknięta w butach”

Nagroda rzeczowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najbardziej aktywnej szkoły za wysoki poziom merytoryczny konkursowych prac:
I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy

NAGRODY SPECJALNE PRZYZNANE PRZEZ INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE KONKURS:

Nagroda rzeczowa Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego: Wiktor Chmieliński, Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie, „Puszka z fabryki Leona Tyslera”.

Nagroda rzeczowa Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marka Gralika: Szymon Krzykowski, Liceum Ogólnokształcące im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, „Szary opatrunek z Torunia”.

Nagroda rzeczowa Prezesa Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, Jolanty Kuligowskiej-Roszak: Jakub Kacper Skoczylas, Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Lipnie, „Historia Victorii”.

Nagroda rzeczowa Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Ewy Krupy, za najlepsze fotografie:

Jagoda Olszówka, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, „Czas wspomnień”.

Nagrody dla nauczycieli od Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy Roberta Preussa:

I nagroda – Agnieszka Skoczylas, Zespół Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem

II nagroda – Jolanta Iwińska, Zespół Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem

III nagroda – Ewa Górnowicz-Franczak, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy

Nauczyciele uhonorowani dyplomami za przygotowanie uczniów do konkursu:

1. Izabela Klajbor, Liceum Ogólnokształcące im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie.
2. Elżbieta Częstochowska, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy.
3. Ewa Żukowska-Ciecierska, IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy.
4. Przemysław Fryza, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.
5. Marek Beyger, Liceum Ogólnokształcące im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
6. Paweł Redlarski, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi.
7. Danuta Talaczyńska, Zespół Szkół Budowlanych im. Generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu.
8. Tomasz Wardowski, I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.

Patronat konkursu: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Partner konkursu: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Patronat medialny: Polskie Radio PiK.

Zadanie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05