„Przemiana” zainauguruje Kontakt

„Przemiana” zainauguruje Kontakt

31.05.2024

„Tegoroczna edycja Kontaktu jest zapisem wszystkich naszych niepokojów” – mówi Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt, którego dwudziestą ósmą edycję rozpocznie dziś (31 maja) ważna i ponadczasowa „Przemiana” na podstawie twórczości Franza Kafki Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego z Wilna w reżyserii Oliviera Frljicia. W programie trzynaście spektakli z Polski i zagranicy. Twórcy najlepszego odbiorą nagrodę główną ufundowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego.

 

„Od 33 lat nasze województwo jest miejscem kontaktu teatrów z całego świata. Szukając odpowiedzi na zadawane od wieków pytanie – dokąd zmierzamy – twórcy poruszają sprawy ważne dla człowieka początku XXI wieku. Międzynarodowa obsada przeglądu świadczy o tym, że te poszukiwania mają charakter uniwersalny. Zapraszam do udziału w podróży do świata teatru” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Do Torunia i Bydgoszczy przyjadą wybitni reżyserzy teatralni Oliver Frljić, Robert Wilson, Aurélien Bory, Alvis Hermanis, i Luk Perceval, którzy spotkają się z publicznością. Festiwalowi towarzyszyć będą również koncerty, silent disco i targi technik multimedialnych.

 

Szczegóły na stronie internetowej Teatru Horzycy

 

W tegorocznym Kontakcie na sześciu scenach zobaczymy pięć spektakli polskich, pięć zagranicznych i trzy Teatru Horzycy. Ocenią je: profesor teatrologii na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii Wioleta Deczewa (Bułgaria), dziennikarka teatralna, kuratorka, tłumaczka Raluca Rădulescu (Rumunia) i krytyk teatralny (Niemcy) Thomas Irmer.

 

W ubiegłym roku w Kontakcie wzięło udział 7 000 osób.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2024 r.Źródło: Województwo Kujawsko-Pomorskie