Projekt „Rypin. Historia w praktyce” – warsztaty, spotkania i inspiracje!

Projekt „Rypin. Historia w praktyce” – warsztaty, spotkania i inspiracje!

12.08.2025

Z radością informujemy, że projekt „Rypin. Historia w praktyce”, realizowany przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie, wszedł w kolejny etap działań. Za nami spotkanie organizacyjne, podczas którego uczestnicy oraz zespół projektowy omówili szczegółowy harmonogram prac do końca 2025 roku. Projekt, którego celem jest promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez nowoczesne formy edukacji, powoli nabiera realnych kształtów.

Tworzymy gry edukacyjne z Karolem Baranowskim

W ramach realizacji projektu odbyły się warsztaty z tworzenia gier wielkoformatowych, które poprowadził Karol Baranowski – bibliotekarz, nauczyciel, pasjonat gier miejskich i nowych technologii. Od dziewięciu lat związany z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie, Karol jest również aktywnym członkiem i Ambasadorem Sieci Labib. Zajmuje się m.in. projektowaniem i prowadzeniem gier edukacyjnych oraz warsztatów z wykorzystania nowoczesnych narzędzi w edukacji.

Podczas intensywnych zajęć młodzież pracowała nad pomysłami na gry inspirowane historią i kulturą Rypina. Uczestnicy poznali zasady tworzenia scenariuszy, projektowania zadań i budowania atrakcyjnych form przekazu. Warsztaty były nie tylko twórcze, ale także pełne energii i dobrej zabawy.

Spotkania z ekspertami z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej

Integralną częścią warsztatów były prelekcje ekspertów z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, które pozwoliły uczestnikom jeszcze lepiej poznać lokalną historię i przygotować się merytorycznie do tworzenia treści gier:

Dr Jadwiga Lewandowska – archeolog i kustosz muzealny – w prelekcji pt. „Średniowieczny Rypin” opowiedziała o najstarszych dziejach miasta i prowadzonych na jego terenie badaniach archeologicznych.

Błażej Krajewski – historyk i adiunkt muzealnictwa – w wystąpieniu „Ludzie w przestrzeni miasta” przybliżył uczestnikom losy znanych mieszkańców Rypina oraz znaczenie lokalnej kultury i religii w rozwoju miasta.

Co dalej?

Na podstawie zdobytej wiedzy i inspiracji powstaną dwie wielkoformatowe gry edukacyjne, które zostaną zaprezentowane społeczności lokalnej podczas otwartego finału projektu, połączonego z piknikiem rodzinnym. Gry te na stałe wzbogacą ofertę edukacyjną naszej biblioteki i będą wykorzystywane w działaniach kulturalno-oświatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji w ramach programu „Nasze tradycje”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom i prowadzącym za zaangażowanie, a już wkrótce podzielimy się kolejnymi efektami naszych działań! Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz profilu na Facebooku!

(red.)



Źródło: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie