Projekt Fundacji im. Anny Jachniny nominowana do nagrody New European Bauhaus Prizes 2025

Projekt Fundacji im. Anny Jachniny nominowana do nagrody New European Bauhaus Prizes 2025

01.07.2025

Z dumą informujemy, że projekt realizowany przez Fundację im. Anny Jachniny został nominowany do prestiżowej nagrody New European Bauhaus Prizes 2025, przyznawanej przez Komisję Europejską. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla inicjatyw, które łączą zrównoważony rozwój, estetykę i inkluzję społeczną.

Fundacja im. Anny Jachniny to jedyna inicjatywa z Polski wśród tegorocznych finalistów! Fundacja, działająca w Borach Tucholskich jako przedsiębiorstwo społeczne, została nominowana w kategorii Strand A – Champions, przeznaczonej dla sprawdzonych i skutecznych projektów społecznych. Nasza praca na rzecz edukacji, kultury i lokalnych społeczności została doceniona w skali europejskiej.

Teraz czas na głosowanie publiczne, w którym każdy może wesprzeć polski projekt!

Jak zagłosować?

  1.  Wejdź na: https://prizes.new-european-bauhaus.europa.eu/finalists#request-public-vote
  2.  Kliknij „I want to participate”
  3. Podaj e-mail i zagłosuj na projekt „Apitherapy Center in the Tuchola forests” (kliknij tu aby otworzyć graficzną instrukcję krok po kroku)

Dlaczego warto?

  • Bo to jedyna polska inicjatywa w tym konkursie
  • Bo to wspieranie społeczności lokalnych i zrównoważonego rozwoju
  • Bo takie inicjatywy pokazują, że działania z małych miejsc mają europejski wpływ
  • Bo każdy głos się liczy – i każdy może pomóc wygrać ciekawemu projektowi!

O projekcie:

 
Borowiackie Centrum Apiterapii łączy tradycje regionu Borów Tucholskich z nowoczesnym podejściem do ochrony zdrowia i przyrody. Oferuje apiterapię, warsztaty edukacyjne i enklawę bioróżnorodności, wspierając lokalny ekosystem. Promuje pszczelarstwo, tradycje borowiackie i świadomość ekologiczną. Harmonijnie wkomponowane w krajobraz Tucholi centrum przyciąga turystów, łącząc naturę, kulturę i dobre samopoczucie. Projekt promuje nowe europejskie wartości Bauhausu, takie jak zrównoważony rozwój, estetyka i integracja, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego i kulturowego dziedzictwa Borów Tucholskich. Borowiackie Centrum Apiterapii jest przykładem harmonii między naturą a społecznością, promując zrównoważony rozwój przy jednoczesnym zachowaniu dziedzictwa UNESCO Borów Tucholskich. Architektura centrum integruje się z krajobrazem Borów Tucholskich, wykorzystując niskie dachy, materiały drewniane i tereny zielone, aby podkreślić naturalne piękno i wspierać harmonię między ludźmi a naturą. Projekt adresowany jest do starzejącej się populacji wiejskiej, oferując naturalne terapie, takie jak apiterapia i aromaterapia, w celu poprawy zdrowia i jakości życia. Wspiera integrację społeczności poprzez warsztaty na temat tradycji, takich jak pszczelarstwo, i edukuje młodzież jako liderów zmian. Centrum poprawia zdrowie poprzez naturalne terapie, chroni środowisko poprzez inicjatywy na rzecz bioróżnorodności, wspiera turystykę w Lnianie i wzmacnia lokalną tożsamość poprzez tradycje borowiackie. Projekt przywraca bioróżnorodność, oferuje rozwiązania terapeutyczne dla starszych mieszkańców i podnosi świadomość ekologiczną poprzez warsztaty i edukację.

Bory Tucholskie, położone w północnej Polsce (województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie), to jeden z największych kompleksów leśnych w kraju, obejmujący dorzecza rzek Brdy i Wdy. Wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO w 2010 r. region ten słynie z bogactwa naturalnego, w tym borów sosnowych, torfowisk i jezior polodowcowych, takich jak Jezioro Charzykowskie i jeziora lobeliowe.

Więcej informacji o Fundacji – na stronie: fundacjajachniny.pl