Podsumowanie kolejnego sezonu programu „Debiuty w sieci” w Salonie Hoffman KPCK
W ramach podsumowania kolejnego sezonu programu #debiutywsieci w pierwszą sobotę września do Bydgoszczy przyjechali autorzy z różnych stron Polski, aby wziąć udział w SPOTKANIACH LITERACKICH/PANELACH DYSKUSYJNYCH. O godz. 16.00 gośćmi panelu o tytule „Siła wyobraźni. Magiczny świat baśni, bajek, legend w literaturze pięknej” byli: Marta Knopik, autorka książek „Czarne Miasto” (Wydawnictwo Lira) oraz „Rok Zaćmienia” (Wydawnictwo Lira) , Paweł Radziszewski, autor książki „Pomiędzy” (Wydawnictwo Sine Qua Non), Łukasz Staniszewski, autor książki „Małe Grozy” (Wydawnictwo Literackie). Spotkanie poprowadziła Agata Tondera (autorka bloga „Słowo za słowo”), o godz. 18.00 rozpoczął się drugi panel „O powieści łotrzykowskiej, i nie tylko”, gdzie gośćmi byli Wojciech Chamier-Gliszczyński, autor książki „Portrecista psów” (Wydawnictwo Czarne), Bartosz Sadulski, autor książki „Rzeszot” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty).Spotkanie poprowadzili Aleksandra Borowiec (autorka książki „Gwiazda szeryfa”, Wydawnictwo Zysk i Spółka) oraz Dawid Olejnik (autor bloga „Olejnik przeczytane”). Poniżej kilka zdjęć ze spotkania, które już niebawem zostanie opublikowane w formie wideo. Więcej o autorach poniżej galerii zdjęć.
O AUTORACH:
Marta Knopik
Absolwentka filologii polskiej. Autorka scenariuszy dla Teatroteki Szkolnej prowadzonej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Pasjonatka wypraw wysokogórskich, wycieczek rowerowych i nurkowania „Czarne Miasto” jest jej debiutem powieściowym, a zarazem początkiem cyklu opowieści z Czarnego Miasta.
Powieść została nagrodzona tytułami: Książka Roku Lubimyczytać.pl za rok 2020, Książka Roku 2020 według serwisu literackiego Granice.pl .
W 2021 nakładem tego samego wydawnictwa ukazał się druga powieść Marty Knopik „Rok Zaćmienia”.
„Czarne Miasto wciąga i ugniata bohaterów, pożera ich metaforycznie… To może być debiut literacki sezonu!” Wojciech Dutka, pisarz.
(https://wydawnictwolira.pl/autorzy/marta-knopik/)
Łukasz Staniszewski
Jest pisarzem, dramaturgiem i twórcą scenariuszy słuchowisk radiowych. Za swoją twórczość – w tym za teksty wchodzące w skład mikropowieści Małe Grozy – otrzymał liczne nagrody na ogólnopolskich konkursach literackich. Został też doceniony jako dramaturg i autor słuchowisk (m.in. na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie i w konkursie Teatru Polskiego Radia).
(https://www.wydawnictwoliterackie.pl/…/lukasz-staniszewski)
„Momentami Staniszewski przypomina mi prozę Olgi Tokarczuk z lat 90., przesiąkniętą próbą zobaczenia, czy w tym naszym jakże fizycznym i doświadczalnym świecie nie ma czegoś więcej, innych czasów i przestrzeni.”
Wojciech Szot
Paweł Radziszewski
Z wykształcenia slawista i rolnik. Mieszka w Gdańsku. Laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim za opowiadanie „Chłopska 34” (2011) oraz wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania za utwór „Najważniejsza rzecz w życiu” opublikowany w książce „2018 Antologia opowiadań”.
„Świeże literackie mięcho!”
Joanna Bator
„Magiczna i piękna książka. Dawno nie czytałem tak dobrego i oryginalnego debiutu.”
Łukasz Orbitowski
(https://www.wsqn.pl/ksiazki/pomiedzy/)
Wojciech Chamier-Gliszczyński
Zadebiutował w 2004 roku jako poeta w szczecińskim piśmie „Artefakt”. W 2015 roku otrzymał nominację w Konkursie Literackim imienia Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”. Finalista projektu Pracownia Prozy podczas festiwalu Stacja Literatura 23 w 2018 roku oraz projektu Pracownia Opowieści podczas Stacji Literatura 24 w 2019 roku. Jego opowiadanie Zakaz gry w piłkę ukazało się w 2019 roku w magazynie literackim „biBLioteka” wydawanym przez Biuro Literackie.
Prawnik, z zawodu radca prawny. Mieszka w Słupsku.
„Coś mi się wydaje, że o Wojciechu Chamier-Gliszczyńskim będzie w najbliższych miesiącach głośno, a jego pierwsza [i pełnokrwista, także w dosłownym znaczeniu tego słowa] powieść zostanie zauważona przez jurorów nagród literackich. Nosi tytuł „Portrecista psów” i jest dobrze skonstruowaną, śmieszną i straszną jednocześnie powieścią łotrzykowską, gdzie to, co realne, miesza się z tym, co całkowicie zmyślone i abstrakcyjne, trup gęsto się ścieli, a filozofia spotyka się z fizjologią. „
(21 października 2020 MICHAŁ NOGAŚ, WYBORCZA.PL)
(https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/wojciech-chamier-gliszczynski)
Bartosz Sadulski
Poeta, dziennikarz. Autor tomów wierszy post (2012), tarapaty (2016) oraz mniej niż jedno zwierzę (2019). Za pierwszy z nich był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii „Debiut”, za drugi otrzymał wrocławską Nagrodę Kulturalną „Warto”. Wiersze publikował między innymi w „Lampie”, „Odrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Chimerze” i antologiach Połów. Poetyckie debiuty 2010, Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych i Przewodnik po zaminowanym terenie. Jego utwory były tłumaczone na ukraiński, słowacki i angielski. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Stypendysta Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz programu „Młoda Polska”. Stały współpracownik portalu dwutygodnik.com, sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. W przyszłym roku nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty ukaże się jego prozatorski debiut Rzeszot. Mieszka w Nowej Hucie.
(http://miastoliteratury.pl/program/nagroda-kmlu/bartosz-sadulski/)
„Uniwersalna, lecz do szpiku polska. Olśniewająca. Sadulski tworzy własne imaginarium postromantyczne, w którym prawda miesza się z fikcją literacką, patos z hucpą, groza z drwiną, brud z wykwintnością, sentymentalizm z okrucieństwem. Czegoś takiego jeszcze nie czytaliście.”
Małgorzata Rejmer
To autorski program bydgoskiej Fundacji Tu Kultura, w ramach którego blogerzy, recenzenci, krytycy prowadzą rozmowy online z autorami, którzy niedawno zadebiutowali w literackim świecie. Przez ponad rok fundacja zorganizowała prawie trzydzieści takich spotkań, a jej gośćmi byli m.in. Joanna Gierak-Onoszki w rozmowie o książce „27 śmierci Toby’ego Obeda” (nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”; reportaż ten znalazła się w finale nagrody, a autorka wygrała plebiscyt na „Nike” Czytelników) czy Michał Nogaś (dziennikarz związany z Radiem Nowy Świat, a wcześniej z Programem III Polskiego Radia) w rozmowie o książce „Z niejednej półki. Wywiady”.
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy