Nasze instytucje kultury w rozbudowie

Nasze instytucje kultury w rozbudowie

13.03.2024

Na rozbudowę Opery Nova otrzymaliśmy 24 mln zł dofinansowania, a Książnicy Kopernikańskiej 22 mln zł. Projekty pozytywnie przeszły ocenę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cieszę się z dofinansowania tych dwóch ważnych dla samorządu województwa inwestycji. Mam nadzieję na pozytywną decyzję ministerstwa kultury dotyczącą rozbudowy Filharmonii Pomorskiej – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Rozbudowa Opery Nova o tak zwany czwarty krąg trwa od roku. W ramach inwestycji na 6 000 metrach kwadratowych powstaje sala prób z widownią na 500 miejsc, sala kinowa dla 200 widzów, przestrzeń wystawiennicza, taras widokowy od stron Brdy z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską, a także parking dla 250 pojazdów. Koszt przedsięwzięcia wynosi 114 milionów złotych. Dzielą się nim samorządy województwa i Bydgoszczy. Prace budowlane wykonuje firma Budimex. Inwestycja zakończy się wiosną 2025.

Zobacz:

Nowe skrzydło zyska Wojewódzka Biblioteka Publiczna Książnica Kopernikańska. Czytelnicy będą mieć tu do dyspozycji przestrzeń z wolnym dostępem do książek, salę konferencyjną, magazyn studyjny, czytelnię czasopism, a także wypożyczalnię gier planszowych. Wykonawcą wartej 30 mln złotych inwestycji jest toruńska spółka Ars Renowacje. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku.

Zobacz:

Samorząd województwa oczekuje również na decyzję ministerstwa kultury dotyczącą dofinansowania rozbudowy Filharmonii Pomorskiej.

Zobacz Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej: marszałek zaskoczony decyzją ministra

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 marca 2024 r.

 Źródło: Województwo Kujawsko-Pomorskie