Młyn Energii – marszałkowska instytucja kultury w Grudziądzu

Młyn Energii – marszałkowska instytucja kultury w Grudziądzu

18.10.2022

Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz radni województwa Robert Malinowski i Michał Czepek spotkali się dziś (18 października) z mieszkańcami Grudziądza i dziennikarzami lokalnych mediów na briefingu prasowym połączonym z prezentacją wystawy dotyczącej działań na rzecz powstania nowej marszałkowskiej instytucji kulturalno-edukacyjnej w historycznym budynku dawnego grudziądzkiego Młyna Górnego oraz historii tego obiektu. Gospodarzem spotkania, w którym uczestniczyli też parlamentarzyści naszego regionu, były samorządowe władze miasta.

– Grudziądz, miasto, które ze względu na potencjał i położenie ma szansę znaleźć się w pierwszej lidze polskich miast, potrzebuje pierwszoligowych instytucji kulturalnych. Jestem przekonany, że ta, która powstanie w Młynie Górnym spełni oczekiwania i ambicje grudziądzan. Zabytkowy obiekt, piękny przykład dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej, zyska drugie życie – mówił marszałek Piotr Całbecki zimą 2019, podczas ceremonii podpisania listu intencyjnego w tej sprawie z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim.

Rewitalizacja obiektu i powołanie do życia Młyna Energii – funkcjonującej tu instytucji kulturalno-edukacyjnej – to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Grudziądza. Dawny młyn zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, edukacji i wydarzeniach artystycznych. Misją powołanego do życia ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej.

Obecnie trwają zaawansowane prace przygotowawcze przed rozpoczęciem inwestycji. Wybrana w przetargu pracownia Sound & Space opracowuje koncepcję adaptacji obiektu i dokumentację projektowo-kosztorysową oraz program prac konserwatorsko-restauratorskich. Pracuje też powołana przez marszałka województwa grupa robocza do spraw stworzenia koncepcji programowej i funkcjonalnej nowej instytucji. Zakładamy, że  przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków naszego nowego programu regionalnego perspektywy 2021-2027. Szacujemy, że przetarg na roboty budowlane i zakupy wyposażenia będzie można rozpisać w drugim półroczu przyszłego roku.

Na razie, by uchronić go przed dalszą dewastacją, obiekt wymaga pilnych działań ratunkowych. W 2020 roku przeprowadziliśmy remont części dachu. Obecnie, także na zlecenie samorządu województwa, kolejnych prac zabezpieczających podjęła się kwidzyńska firma 3 JM. Łączny koszt tych robót to blisko 2 miliony złotych.

Podczas dzisiejszego spotkania w Grudziądzu prezydent Maciej Glamowski przekazał marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu uchwałę Rady Miejskiej o przekazaniu samorządowi województwa terenu pod parking przyszłej instytucji.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

18 października 2022 r.Źródło