Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: Ulica Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Krótka ulica, ciekawa historia.

Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: Ulica Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Krótka ulica, ciekawa historia.

18.12.2020

Dynamiczny rozwój Bydgoszczy pod koniec XIX wieku sprawił, że oprócz takich ulic jak Gdańska, Dworcowa, Jagiellońska, zaczęto w szybkim tempie wytyczać i zabudowywać nowe, odchodzące od głównych arterii. Historia ulicy Cieszkowskiego to opowieść o czasach fin de siècle, gdy służące o poranku wychodziły na targ, po południu eleganckie damy szły na spacer do pobliskiego parku, a wieczorem, w ciepłym świetle gazowych latarni, do kamienic wracali na zasłużony odpoczynek lekarze, oficerowie, właściciele fabryk i urzędnicy. Żyło się tutaj niespiesznie i dostatnio.
Ulicę wytyczono w 1894 roku, łącząc Gdańską i Pomorską. Zabudowano ją bardzo szybko. W 1903 roku po obu stronach wyrosły zwarte pierzeje kamienic. Te po stronie północnej cofnięto nieco od chodnika i poprzedzono wąskimi ogrodami (tu dochodziło słońce). W ówczesnej urbanistyce francuskiej i niemieckiej zalecano urozmaicanie monotonnej miejskiej zabudowy przez wprowadzanie zieleni. Dodatkowo ciąg ulicy obsadzono rzędem drzew, ocieniających przechodniów w czasie letnich upałów. Dekoracja kamienic to prawdziwy katalog architektury przełomu XIX i XX wieku, i świadectwo umiejętności miejscowych architektów. Zwróćmy jeszcze uwagę, że w zamknięciu osi widokowej (patrząc w kierunku zachodnim), już w ciągu ul. Pomorskiej, znajduje się ceglany, niewielki neogotycki budynek. To kaplica baptystów zbudowana w latach 1906–1907 według projektu Antona Czarneckiego. Od 1945 roku służy parafii ewangelicko-metodystycznej. W skromnym wnętrzu zachował się basen chrzcielny, pamiątka po pierwszych gospodarzach tego miejsca.

W skład wydawnictwa wchodzi 20 bogato ilustrowanych stron zawierających zarówno współczesne fotografie jak i materiały archiwalne. Całość opatrzona została opisem wybranych miejsc. 

Wydawnictwo w cenie 5 zł do nabycia w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w sprzedaży wysyłkowej (więcej informacji: 52 585 15 01 wew. 101 oraz sekretariat@kpck.pl). 

Sprawdź pozostałe wydawnictwa z serii: www.kpck.pl/mini-wyprawy-pomorze-i-kujawy



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01