Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: Szlakiem muzeów etnograficznych na wolnym powietrzu w poszukiwaniu wiejskiego krajobrazu

Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: Szlakiem muzeów etnograficznych na wolnym powietrzu w poszukiwaniu wiejskiego krajobrazu

21.10.2021

Z polskiego krajobrazu znika tradycyjna zabudowa wsi i miasteczek. Czasami jedynym ratunkiem dla chylących się ku upadkowi chałup, wiatraków, stodół czy kuźni jest przenoszenie ich (czyli translokacja) na teren muzeów etnograficznych na wolnym powietrzu, tradycyjnie nazywanych skansenami. W takich miejscach gromadzone są elementy architektury będące typowymi bądź unikatowymi przykładami kultury ludowej. Nie mniej ważne od samych budynków jest ich wyposażenie – sprzęty, narzędzia, wystrój, czy stroje ludowe. Pierwsze tego typu muzeum powstało w 1891 roku w Szwecji z inicjatywy Artura Hazeliusa, nauczyciela i badacza folkloru. Zauważył on, że postęp cywilizacyjny i rewolucja przemysłowa ma wpływ na zanik tradycyjnej szwedzkiej architektury i sztuki ludowej. Na ziemiach polskich, jeszcze pod zaborem pruskim, Izydor i Teodora Gulgowscy założyli we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie) muzeum poświęcone tradycji Kaszub. Ci entuzjaści folkloru w 1906 roku kupili od miejscowego gospodarza Michała Hinca XVIII-wieczną chałupę podcieniową, dając początek działającej do dziś placówce (Muzeum – Kaszubski Park Etnografczny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich). Dzisiaj jest takich miejsc ponad 30 w całym kraju. 

Wydawnictwo opisuje wybrane Muzea oraz postaci z nimi powiązane. Na 16 stronach znajdują się zarówno opisy wybranych miejsc jak i ich fotografie, przybliżające piękno zanikających z polskiego krajobrazu chałup czy stodół.  

PRZYDATNE ADRESY: • www.muzeaskansenowskie.eu • www.etnomuzeum.pl • www.muzeum.wloclawek.pl • Muzeum Etnografczne im. Marii Znamierowskiej-Prűferowej w Toruniu Wały gen. Sikorskiego 19 • Olenderski Park Etnografczny w Wielkiej Nieszawce ul. Mennonitów 14 • Park Etnografczny w Kaszczorku ul. Turystyczna 130 w Toruniu • Kujawsko-Dobrzyński Park Etnografczny w Kłóbce (oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku)

Wydawnictwo w cenie 5 zł do nabycia w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w sprzedaży wysyłkowej (więcej informacji: 52 585 15 01 wew. 101 oraz sekretariat@kpck.pl). 

Sprawdź pozostałe wydawnictwa z serii: www.kpck.pl/mini-wyprawy-pomorze-i-kujawyŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05