Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: Śladami hrabiny Anieli Potulickiej

Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: Śladami hrabiny Anieli Potulickiej

21.10.2021

Kolejna publikacja z serii Mini wypraw poświęcona została znanej działaczce hrabinie Anieli Potulickiej, która w Potulicach i  w  okolicznych wsiach  organizowała kursy oświatowe o  tematyce patriotycznej i  religijnej. Zainicjowała warsztaty praktyczne dla kobiet, często prowadząc je osobiście. Przedmioty wykonywane przez kursantki przeznaczała na dary dla zakładów dobroczynnych. W 1881 roku w Potulicach założyła związek oświatowy „Ognisko” oraz bibliotekę dla mieszkańców, sprowadzając polskie książki i  prasę ze wszystkich trzech zaborów. Organizowała kursy oświatowe i  prelekcje, sama wbrew zakazowi prowadziła lekcje języka polskiego. Wspierała chóry, towarzystwa kobiece i  patriotyczne czy teatry amatorskie. W  okresie międzywojennym jej majątek znalazł się na liście 500 najbogatszych właścicieli w  II Rzeczypospolitej na 157 miejscu. Aby po jej śmierci majątek służył społeczeństwu w 1925 roku podjęła starania o  utworzenie fundacji z  dóbr potulickich.  Pałac i park w Potulicach hrabina Aniela Potulicka zapisała testamentem katolickiemu Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej. W  uznaniu zasług i  podziękowaniu za hojny dar Pius XI ofiarował hrabinie Anieli Potulickiej medal papieski i relikwiarz św. Teresy.

W publikacji poruszamy się po miejscach związanych z działalnością hrabiny obejmujących nie tylko teren Kujaw i Pomorza, w skład których wchodzą: Potulice, Ślesin, Samsieczno, Tresin, Wojnowo, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Nakło, Wieszczyczyn. Na 24 bogato ilustrowanych stronach znajdują się nie tylko archiwalne i współczesne fotografie miejsc związanych z hrabiną ale i ich opisy. 

Wydawnictwo w cenie 5 zł do nabycia w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w sprzedaży wysyłkowej (więcej informacji: 52 585 15 01 wew. 101 oraz sekretariat@kpck.pl). 

Sprawdź pozostałe wydawnictwa z serii: www.kpck.pl/mini-wyprawy-pomorze-i-kujawy



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy