Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach

Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach

29.07.2020

„W architekturze XIX wieku pojawiały się na budynkach elementy, które oprócz funkcji dekoracyjnej miały znaczenie symboliczne, przekazywały różne treści, dzięki którym określano przeznaczenie budynku, ambicje właściciela, erudycję projektanta. Architekci poznawali modne ornamenty za pośrednictwem popularnych w Europie wzorników detali i motywów architektonicznych, a bydgoszczanie chętnie je wykorzystywali, podkreślając jednocześnie charakter miasta. Stąd na bydgoskich kamienicach z tamtego okresu najczęściej pojawiały się symbole związane z handlem (kaduceusz – uskrzydlona laska należąca do Hermesa, opiekuna kupców, głowa Hermesa w kapeluszu ze skrzydełkami), przemysłem (zębate koła, młotki), pracowitością (ule, pszczoły), czy solidnością (drzewa). Odpoczynek i spokój symbolizowały m.in. sowa, wschodzące i zachodzące słońce, słoneczniki, a rozrywkę np. rozbawione dzieci” – tak rozpoczyna się wydawnictwo „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”, które przybliża temat architektonicznych detali w budynkach położonych na trasie od bydgoskiego placu Teatralnego do placu Wolności.

Broszura wydana przez KPCK jest pierwszą z cyklu „Mini wypraw Pomorze i Kujawy”. Wydawnictwo autorstwa dr Agnieszki Wysockiej z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK jest dostępne w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy placu Kościeleckich 6 w cenie 5 złotych. Istnieje również możliwość sprzedaży wysyłkowej, w tym celu prosimy o kontakt mailowy: zabytki@kpck.pl.

Mini przewodnik to doskonały pretekst do odbycia niedzielnego spaceru czy oprowadzenia po bydgoskim śródmieściu gości spoza regionu. Spacer trasą wyznaczoną przez dr Agnieszkę Wysocką nie zajmie nie więcej niż godzinę, a jego trasa wiedzie m.in. przez ulicę Gdańską, Stary Port czy ul. Marszałka Focha. Wydawnictwo zawiera 20 stron i opatrzone zostało licznymi fotografiami ( zarówno współczesnymi, jak i archiwalnymi) oraz opisami wybranych detali. 

Wydawnictwo w cenie 5 zł do nabycia w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w sprzedaży wysyłkowej (więcej informacji: 52 585 15 01 wew. 101 oraz sekretariat@kpck.pl). 

Sprawdź pozostałe wydawnictwa z serii: www.kpck.pl/mini-wyprawy-pomorze-i-kujawyŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05