Laureaci Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2022 (za lata 2020-2021)

Laureaci Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2022 (za lata 2020-2021)

15.06.2022

14 czerwca 2022 w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas uroczystości prestiżowe wyróżnienia odebrali autorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej za lata 2020 i 2021. Nagrody w kategorii literatura otrzymali:

Andrzej Kamiński (Toruń) – za całokształt działalności fotoreporterskiej. Rodowity torunianin związany z toruńskim środowiskiem fotograficznym – fotografuje od początku lat 60-tych XX wieku. Przez ponad 20 lat aktywnie uczestniczył w pracach Toruńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Współpracował z Centralną Agencją Fotograficzną, ,,Kurierem Polskim”, ,,Gazeta Toruńską”, ,,Nowościami”. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Publikował również fotografie w innych polskich i zagranicznych czasopismach. Jest autorem wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych. Jego fotografie ukazały się w trzech albumach, w tym w wydawnictwie ,,Toruń w obiektywie fotoreportera 1960-2000”, gdzie zgromadzono około 400 zdjęć.

Maciej Meller (Inowrocław) – za wydanie płyty ,,Zenith Acoustic”. Krążek wydany w lutym 2022 roku jest akustyczną wersją debiutanckiego albumu solowego polskiego zespołu ,,Riverside”. Maciej Meller nagrał ją wspólnie z lokalnymi, głównie inowrocławskimi muzykami. Płyta zbiera bardzo dobre recenzje w czasopismach branżowych i jest jednym z najlepiej ocenianych albumów muzycznych w ubiegłorocznych zestawieniach. dr hab. Bartłomiej Wezner (Akademia Muzyczna Bydgoszcz) – za całokształt działalności w dziedzinie muzyki i propagowania kultury fortepianowej. Prowadzi szeroką działalność artystyczną, przyczyniając się do ożywienia kulturalnego regionu oraz promocji województwa. Działając w ramach Fundacji im. Piotra Orawskiego pełnił funkcję dyrektora artystycznego III Festiwalu Muzyka w Wilii Blumwego, który ze względu na pandemię odbył się w formule online. Zrealizował grant Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu ,,Muzyczny ślad”. Wraz z Herbert Piano Trio nagrał materiał na płytę Music Stories. Jako kierownik Katedry Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zrealizował szereg koncertów, pełni też funkcję zastępcy managera oraz koordynatora filaru komercjalizacji w ramach projektu ,,Sztuka Doskonałości”. Stypendysta marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (2020 rok).

Aneta Jadowska (Toruń) – za całokształt twórczości literackiej. Jej dorobek literacki to 22 książki i ponad 30 opowiadań. Jest autorką serii powieści fantasy i książek kryminalnoobyczajowych dla dorosłych oraz dwóch książek dla dzieci. Książki jej autorstwa pokazują świat tolerancyjny, akceptujący odmienność, w którym ceni się przyjaźń, miłość i honor. W serii kryminalnej łączy wątki sensacyjne z powieścią obyczajową i zagadnieniem pomocy ofiarom przemocy domowej. Jej twórczość cechuje wartka akcja oraz wyraziste postacie kobiece. Akcja wielu książek fantasy Anety Jadowskiej toczy się w naszym regionie.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie – za tłumaczenie i publikację ,,Księgi pamięci Lipna, Skępego, Lubicza, Kikoła i okolic”. Towarzystwo przez wiele lat podejmowało działania mające na celu przetłumaczenie na język polski i wydanie księgi pt. „Izkor Lipno – księga pamięci gminy żydowskiej w Lipnie”. To dzieło oryginalnie opublikowane zostało w 1988 roku w Tel Awiwie w języku jidysz i hebrajskim przez byłych mieszkańców Lipna i okolic. Organizacja nie tylko przetłumaczyła i opublikowała książkę, ale odnalazła potomków rodzin żydowskich z terenów lipnowskich i zorganizowała spotkanie z ich udziałem w Lipnie z okazji publikacji „Księgi pamięci”.

Michał Kubiak (Bydgoszcz) – za całokształt pracy artystycznej. Michał Kubiak jest znanym bydgoskim artystą rzeźbiarzem, cenionym nie tylko lokalnym środowisku artystycznym, ale też w całym kraju i za granicą. Wieloletni pracownik naukowy Politechniki Bydgoskiej (wcześniej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, kierownik Zakładu Wzornictwa UTP). Część jego prac znalazła na stałe miejsce w przestrzeni publicznej Bydgoszczy (np. Ławeczka Mariana Rejewskiego przy ulicy Gdańskiej, posąg Andrzeja Szwalbego przed budyniem Filharmonii Pomorskiej i wiele innych). Michał Kubiak jest dwukrotnym stypendystą ministerialnym w dziedzinie kultury i sztuki, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kultura (2020) i Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy (2006).

Wyróżnienia otrzymali:

Marzena Matowska (dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy) – za całokształt pracy na rzecz rozwoju kultury w regionie, innowacyjne zarządzanie
Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Dorota Zimna (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy) – za całokształt działalności w dziedzinie muzyki i propagowania kultury, ożywianie
kulturalne regionu przez promocję muzyki dawnej.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu – za działalności w okresie pandemii: wdrożenie z sukcesem wielu nowatorskich, autorskich rozwiązań i stworzenie nowej oferty dla czytelników w trudnym dla instytucji kultury czasie.