Osiecka Izba Regionalna
Dziedzictwo  /  Sztuki plastyczne  /  muzeum / galeria

Osiecka Izba Regionalna

Obecnie Osiecka Izba Regionalna znajduje się w 100-letnim domu, przy ulicy Toruńskiej 34. Obiekt pełni funkcję mini muzeum, w którym znajdują się dawne przedmioty użytku codziennego, rękodzieła w tym: hafty, rzeźby, wyroby kowalskie. W budynku funkcjonuje Osiecki Klub Kultury. 

Okolice Osieka nad Wisłą w gminie Obrowo leżą jakby w trójkącie między dwiema rzekami: Wisłą i Drwęcą, a dużymi kompleksami leśnymi na południu. W średniowieczu Osiek wchodził w skład kasztelani słońskiej. Etnograficznie i kulturowo wg. wybitnych znawców polskiego folkloru i kultury ludowej Kolberga i Szajnochy region osiecki jako północno – zachodnia część Ziemi Dobrzyńskiej zaliczany był do Mazowsza. Jesienią 1978 roku Michał Kokot - artysta fotografik, poeta, malarz przywozi ze sobą ideę utworzenia w Osieku ośrodka, którego istnienie umożliwiałoby działania na rzecz rozwoju regionalnej sztuki i kultury ludowej. Działania te gwarantowałyby odtwarzanie i kontynuowanie zarazem obyczajów – tradycji naszych ojców i praojców w regionie. Tu spotyka znanego i doświadczonego rzeźbiarza ludowego, malarza, muzyka – organistę Józefa Kamińskiego (1913 – 1999) i poetkę ludową Annę Słupczewską (1932 -2008).

W 1979 roku zorganizowano I wystawę sztuki i kultury ludowej w ramach „Dni Osieka”. Eksponaty z niej zapoczątkowały Osiecka Izbę Regionalną, która mieściła się w drewnianym „topolowym domu” znanej hafciarki Barbary Marycz. W dawnej sali lekcyjnej i bibliotece, odbywały się kolejne wystawy i imprezy kulturalne oraz spotkania twórców. W kwietniu 1987 roku Izbę Regionalną przeniesiono na dwa lata do pomieszczenia w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Od jesieni 1989 roku Izba z eksponatami znajduje się w zabytkowej 250- letniej chacie znanych, zasłużonych osieckich kowali Forkiewiczów, Józefa i jego synów Stanisława i Zygmunta. Niestety panowały tam warunki, które nie sprzyjały eksponatom. Zostały przeniesione do domu państwa Leskiewicz. Kolejne miejsce to pomieszczenie w budynku pana Nocnego przy ulicy Handlowej. Aktualnie siedzibą jest dom przy ulicy Toruńskiej 34.