Muzeum Wodociągów – Hala Pomp
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria

Muzeum Wodociągów – Hala Pomp

Przedmiotem ekspozycji pierwszego w Polsce Muzeum Wodociągów jest architektura przemysłowa przełomu XIX i XX w.: Hala Pomp znajdująca się na terenie ujęcia wody Las Gdański, przy ulicy Gdańskiej 242 i niegdyś połączona z nią siecią wodociągową Wieża Ciśnień, zbudowana przy ul. Filareckiej 1, na górnym tarasie miasta.
W obu miejscach uratowanych od zapomnienia i zniszczenia eksponowane są pamiątki: stare urządzenia, zdjęcia, dokumenty, makiety związane z wodociągami i przybliżające ich historię.

Przy ulicy Gdańskiej w ramach tzw. ścieżki edukacji ekologicznej eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty, zdroje uliczne i pompy. Podziwiać można replikę średniowiecznego rurmusa urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za pomocą którego w XVI wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy. Obejrzeć można współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory… Zajrzeć do piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku, będącego 15-metrową repliką podobnej budowli, której kilometry skryte są pod ziemią.

Hala Pomp (Muzeum Wodociągów)
Gdańska 242
85-674 Bydgoszcz
tel. 52 586 05 52
muzeum@mwik.bydgoszcz.pl
https://muzeum.mwik.bydgoszcz.pl/

Powiązane wydarzenia

18
maja (sobota), godz. 18:00–23:00

Zwiedzanie Muzeum Wodociągów
(Noc Muzeów 2024)

Muzeum Wodociągów

ul. Gdańska 242
85-674 Bydgoszcz
tel.: 52 586 05 52