Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”
muzeum / galeria

Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”

Barka „Lemara” zacumowana jest przy nadbrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy, w samym sercu Bydgoszczy. Jest obiektem przeznaczonym do zwiedzania oraz stanowi miejsce wydarzeń kulturalnych.

Zbudowana została w 1937 r. w Stoczni i Warsztatach Mechanicznych Lloyda Bydgoskiego S.A. w Bydgoszczy. Nazwa „LEMARA” pochodziła od pierwszych sylab imion rodziców właściciela barki - Leona i Marii. Do wojny barka pływała po polskich i niemieckich rzekach. Po wojnie została przejęta przez władze komunistyczne. W 2006 roku zapadła decyzja o wycofaniu barki z czynnej żeglugi, a w 2014 roku jednostkę przejęło Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wówczas zrealizowana została ostateczna aranżacja barki na żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich. Wnętrza zostały zaaranżowane tak, aby przypominać wyglądem miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów.

Na „Lemarze” odbywają się także koncerty, spektakle i spotkania z kulturą. Chcesz poznać świat szyprów, flisaków, retmanów czy pomagierów? Wejdź na jej pokład! Wyrusz w rejs w przeszłość bydgoskiego portu, który niegdyś był najgwarniejszą częścią miasta nad Brdą. Kapitan „Lemary” i jego załoga zapraszają!

 

Powiązane wydarzenia

10
grudnia (sobota), godz. 19:00

PROJEKT VOLODIA – PIOSENKI ULICY

11
grudnia (niedziela), godz. 12:00

800 lat Ostromecka - jubileuszowe świętowanie

14
grudnia (środa), godz. 17:00

Warsztaty z kaligrafii z Franciszkiem Otto

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.:52 325 55 40