Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria  /  skansen / rezerwat

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji będące oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej, które znajduje się w Żninie, to wyjątkowe miejsce – zarówno dla miłośników historii techniki, turystów zwiedzających najatrakcyjniejsze zakątki Polski, jak i dla najmłodszych, którzy nigdy nie kryli swego zamiłowania do kolei, a zwłaszcza parowozów.

Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadziliśmy tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów – między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu – towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe. Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa: zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnicami, żuraw wodny służący do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy.

Główną atrakcją muzeum jest tabor wąskotorowy, który wcześniej stanowił o mocy całej Żnińskiej Kolei Powiatowej. Część wagonów i lokomotyw jest przeznaczona do zwiedzania – można wejść do środka, aby podziwiać te zdobycze techniki. Ogólnie kolekcja liczy 17 parowozów (m.in. 2 drezyny ręczne, 2 lokomotywy spalinowe, które powstały na przełomie lat 50. i 60. w Poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, 2 drezyny motorowe). Najstarszy dostępny tu obiekt pochodzi z 1899 roku. Dużą kolekcję stanowią parowozy z czasów I wojny światowej. Turyści będą mogli zobaczyć wagony towarowe, pasażerskie, motorowe i drezyny ręczne. Dla każdego coś dobrego. Z wagonu pocztowego utworzono sklepik, w którym można kupić pamiątki związane z regionem oraz koleją wąskotorową.

Kolej wąskotorowa jest charakterystycznym elementem pałuckiego krajobrazu. Dziś korzystają z niej głównie turyści, jednak na przełomie XIX i XX wieku Żnińska Kolej Powiatowa była głównym środkiem komunikacji w regionie. Dziś pałucka ciuchcia, po wielu przekształceniach własnościowych, jest oddziałem Muzeum Ziemi  Pałuckiej w Żninie i rokrocznie przewozi niemal 100 tysięcy pasażerów, będąc jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek regionu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Żnińska Kolej Wąskotorowa jest dofinansowywana ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Folklor Pałuk

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Wenecja
88-400 Żnin
tel.: 505 647 850
tel.: 662 051 503
muzeum jest oddziałem:

Muzeum Ziemi Pałuckiej

plac Wolności 1
88-400 Żnin
tel.: 52 30 20 293