Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Dziedzictwo

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to jedyna placówka w Polsce i na świecie, zajmująca się gromadzeniem oraz udostępnianiem zbiorów dotyczących polskiej służby zagranicznej oraz historii uchodźstwa polskiego po 1918 roku.

Fundamentem muzealnej kolekcji jest dar Rodziny Poznańskich, przekazany Uczelni w 1997 i 2013 roku, przez Wandę z Dmowskich Poznańską - żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie - dra Karola Poznańskiego. Za sprawą Pani Konsulowej Muzeum zyskało cenne archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, a także dzieła sztuki, pamiątki rodzinne oraz meble, które niegdyś wypełniały Jej dom.

Wśród kilkuset bezcennych dokumentów i artefaktów w naszych zbiorach znajdują się m.in.: nadbitka Traktatu Ryskiego, listy generałowej Heleny Sikorskiej i prezydenta Władysława Raczkiewicza, nagrania z przemówieniami generała Władysława Andersa, korespondencja dyplomatyczna. Szczególnie interesujące są międzywojenne fotografie przedstawiające działalność oraz życie prywatne pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także pamiątki osobiste przekazywane przez byłych ambasadorów i konsulów. Odrębne, równie unikatowe zespoły tworzą archiwalia związane z działalnością emigracyjnego PSL, m.in. notatki i korespondencja premiera Stanisława Mikołajczyka, a także materiały dotyczące losów polskich żołnierzy, którzy po II wojnie światowej zmuszeni byli emigrować na Zachód.  Z tym ostatnim zagadnieniem związana jest galeria unikatowych bateldresów z okresu II wojny światowej oraz mundurów Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Zdecydowanie lżejszą formułę ma kolekcja Upominki w świecie dyplomacji, uchylająca rąbka tajemnicy wymiany podarunków między wysokiej rangi urzędnikami. Polscy dyplomaci systematycznie przesyłają pamiątki, wręczone im podczas zagranicznych wizyt. Eksponaty budzą zachwyt, zdziwienie, a niekiedy i zaskoczenie! Różnorodność wystawy sprawia, że zwiedzający nie mogą się tu nudzić.

W  inny nastrój wprowadza tzw. kabina ciszy. Intrygujący obiekt - przekazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - przez ponad 40 lat służył pracownikom Konsulatu Generalnego w Kolonii do prowadzenia ściśle tajnych rozmów. To jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych.

Uwadze polecamy również cykl mrocznych grafik autorstwa Stefana Mrożewskiego nawiązujących do Boskiej Komedii Dantego, przekazany do Muzeum przez Wandę Poznańską.

Archiwalia udostępniane są na miejscu wszystkim zainteresowanym, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

 

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy

ul. R. Berwińskiego 4
85-044 Bydgoszcz
tel.:52 346 23 18