Muzeum Diecezjalne w Toruniu
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria

Muzeum Diecezjalne w Toruniu

Muzeum mieści się na Starówce, nieopodal katedry Św. Janów – w samym sercu Torunia. Budynek, w którym znajduje się Muzeum Diecezjalne jest przykładem słynnego toruńskiego domu-składu, czyli kamienicy która pełniła jednocześnie funkcje mieszkalne oraz magazynowe. W czasie prac konserwatorskich prowadzonych w latach 2006-2014 zabezpieczono i wyeksponowano liczne elementy dawnego wystroju domu mieszczańskiego. W zbudowanej na początku XVI w. kamienicy do dziś można oglądać ciekawe urządzenia, które ułatwiały życie ówczesnym mieszkańcom, takie jak Gotycka umywalka lub hypocaustum (średniowieczny system "ogrzewania podłogowego"). Świetnie zachowało się też wyposażenie kamienicy z czasów XVIII-wiecznej przebudowy: polichromowany strop, szafa wnękowa oraz bogato dekorowane schody, których do dziś strzeże rzymski legionista i bogini Minerwa. Dzięki działaniom specjalistów z bliska można obejrzeć też „okopcony” przewód kominowy widoczny w trakcie przejażdżki przeszkloną windą.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu na stałej wystawie prezentuje cenne zbiory rzeźb, obrazów oraz wyrobów złotniczych pochodzących z kościołów diecezji toruńskiej. Są to przede wszystkim wysokiej klasy artystycznej dzieła sztuki sakralnej, od gotyckich po XIX-wieczne. Stanowią one część dziedzictwa kulturowego Pomorza. Wśród nich znajdują się depozyty przechowywane do tej pory w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Prowadzi również zajęcia muzealne.

Muzeum zostało utworzone dekretem Jego Ekscelencji bp. Andrzeja Suskiego 2 kwietnia 2006 r. Prace restauratorskie prowadzone przez 8 lat w kamienicy mieszczańskiej zostały sfinansowane z Gminy Miasta Toruń oraz unijnego projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uroczyste otwarcie Muzeum Diecezjalnego nastąpiła 25 marca 2014 roku. Kilka miesięcy później 20 grudnia 2014 r. udostępniono pierwszą wystawę.