Izba Regionalna w Radziejowie
Dziedzictwo  /  muzeum / galeria

Izba Regionalna w Radziejowie

Izba Regionalna utworzyło i prowadzi stowarzyszenie Towarzystwo Miłośników Kujaw (TMK). Stowarzyszenie powstało w 1962 roku z inicjatywy grupy radziejowian i od samego początku gromadziło przedmioty, które utworzyły zbiory Izby. Ekspozycja kilkukrotnie przenoszona była do nowych lokalizacji. Od 15 września 2016 roku mieści się w budynku Starej Plebanii przy ul. Kruszwicka 1. Administratorem budynku jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 lutego 2017 roku. Eksponaty są rozmieszczone w pięciu pomieszczeniach.
  • Sala edukacji regionalnej z bogatym księgozbiorem ziemiańskim pochodzącym z dworów Janusza Wildego z Latkowa, Stanisława Stopczyka z Kalinowca i Józefa hrabiego Skarbka z Osięcin, a także księgozbiór regionalny. Są tu także poplenerowe obrazy przedstawiające Radziejów, rzeźby Stanisława Gulczyńskiego, stare zegary, fotografie. W sali odbywają się konkursy, prelekcje, wystawy, lekcje muzealne, zajęcia rękodzieła.
  • Sala druga to Izba kujawska ze sprzętami i przedmiotami związanymi z życiem codziennym- przygotowywaniem posiłków, praniem; są tu naczynia kuchenne, kolekcja fajansu.
  • Sala trzecia to Sień. Są tu sprzęty i narzędzia używane w gospodarstwie domowym i w obejściu- kierzanka, maglownica, nosidła do wody, kolekcja lamp naftowych czy żelazek.
  • Sala czwarta to Alkierz. Pomieszczenie to pełni funkcję salonu. Są tu skrzynie wianne, kufry podróżne, łóżko i kołyska, tradycyjny stół krzyżak i krzesła. Jest tu tzw. ,,święty kąt”, pod sufitem wiszą pająki. Jest foto-galeria poświęcona Franciszkowi Becińskiemu i Zespołowi Kujawy.
  • Sala piąta to Sala Historyczna. Są tu bogate zbiory dotyczące historii miasta i okolic, eksponaty archeologiczne, znaleziska z okresu II wojny światowej, mapy, numizmatyki, fragmenty macew. Eksponaty budzą w odwiedzających Izbę Regionalną poczucie tożsamości lokalnej, poczucie więzi z tradycją naszego regionu.