Interaktywne Centrum Fajansu powstanie we Włocławku

Interaktywne Centrum Fajansu powstanie we Włocławku

13.07.2022

Z tego słynie Włocławek. Rodzaj ręcznie zdobionej ceramiki znany z charakterystycznych błękitnych kwiatów cieszy się popularnością i przechodzi renesans – jego wartość kolekcjonerska stale rośnie. Dzięki dofinansowaniu samorządu województwa w zespole budynków dawnego Banku Gdańskiego na zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej we Włocławku powstaje Interaktywne Centrum Fajansu.

– Samorząd województwa z entuzjazmem wspiera inicjatywy kontynuujące dziedzictwo Włocławka i regionu, a fajans jest ikoną naszego województwa. To nasza wspólna duma i tradycja, którą bliżej będzie można poznać w powstającym centrum – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zaplanowano przebudowę, rozbudowę i remont obiektów oraz ich wyposażenie. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 22 miliony złotych, z czego połowa została dofinansowana z marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Umowę na realizację zadania podpisano w listopadzie, prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Interaktywne Centrum Fajansu (ICF) nawiązuje do 120-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Remont jest prowadzony ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych walorów zabudowy, ich wkomponowaniu i wyeksponowaniu w odnowione elementy. Powstała infrastruktura będzie w całości dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Prace obejmują kompleksowy remont zabytkowej elewacji i ogrodzenia, przebudowę świetlika dachowego z odtworzeniem historycznego wyglądu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wnętrza ulegną konserwacji, powstaną szyby windowe oraz nowe instalacje. Przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze podzielone będą na strefy tematyczne: interaktywnej strefy historycznej, edukacyjnej, wystawowej oraz komercyjno-sprzedażowej. Ekspozycję uatrakcyjni specjalne angażujące oprogramowanie i oświetlenie. ICF będzie wędrówką przez historię włocławskich wyrobów ceramicznych i historię miasta. Zwiedzający poznają proces produkcji fajansu oglądając stałe i czasowe wystawy, a także uczestnicząc w procesie produkcji.

Nowopowstające Centrum Fajansu będzie atrakcyjnym punktem turystycznym na mapie włocławskiego Śródmieścia. W miejscu łączącym nowoczesność z tradycją będą działać stałe sekcje plastyczne i warsztaty ceramiczne. W budynku będzie mieścić się Centrum Kultury i Aktywizacji, rozwijające kreatywność i zainteresowania mieszkańców. W planach także założenie inkubatorów: lokalnej przedsiębiorczości i artystycznego.

Kujawski fajans jest znany nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Zwiedzający z całego świata mogli oglądać naszą ekspozycję, a w jej ramach prezentację designerskich ubrań z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie w pawilonie Polski w ramach tegorocznej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu MarszałkowskiegoŹródło