II Ogólnopolski Konkurs Artystyczny „Bawimy się lalkami” 2021 – zapraszamy do udziału

II Ogólnopolski Konkurs Artystyczny „Bawimy się lalkami” 2021 – zapraszamy do udziału

23.06.2021

Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Artystycznym „Bawimy się lalkami”. Konkurs polega na wykonaniu lalki teatralnej (pacynki) przedstawiającej postać z bajki, baśni lub legendy literatury polskiej lub zagranicznej. Wymagana wielkość pacynki to minimum 30 cm . Do udziału w konkursie uczestnicy mogą zgłosić się indywidualnie lub zostać wydelegowani przez placówkę. Konkurs odbywa się w pięciu kategoriach wiekowych. Powołana komisja dokona oceny konkursowej i wyłoni najciekawsze, najstaranniej wykonane i najbardziej pomysłowe prace. Jury przyzna nagrody  w pięciu kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym, 7-9 lat, 10-13 lat, 14-18 lat, dorośli.

Na prace konkursowe (lalki teatralne) czekamy do 17 września 2021 r. Prace można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest przekazanie czytelnie wypełnionej karty, którą można pobrać tutaj.
 Wyniki konkursu „Bawimy się lalkami” zostaną ogłoszone 19.10. 2021.

Przesłane prace konkursowe zostaną użyte w celach organizacji wystawy konkursowej, jak i innych celach związanych bezpośrednio i niezwiązanych bezpośrednio z konkursem. Z wszystkich nadesłanych lalek zostanie utworzona wystawa, która zostanie otwarta w naszej siedzibie w momencie wręczenia nagród. Pacynki będą wykorzystane w prezentacji podczas warsztatów podsumowujących przedsięwzięcie, lalki będą również brały udział w przedstawieniu, które będzie uwieńczeniem pomysłu. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją jego regulaminu.

Czym jest PACYNKA?

Pacynka to lalka wkładana bezpośrednio na dłoń aktora-animatora. Przedramię animatora kryje się w kostiumie lalki lub odpowiednio luźnym i maskującym dłoń rękawie.
Pacynka posiada charakterystyczne jedynie dla niej zdeformowanie postaci i ruchów, wynikające z kształtów ludzkiej dłoni. Pacynka składa się z główki, nakładanej na palec/palce oraz korpusu, który tworzy ręka animatora, ubrana najczęściej w trójpalczastą rękawiczkę-kostium, do której czasami są przyszyte nóżki. Pacynka to lalka niezwykle żywa, nie krępuje ona swobody ruchów dłoni animatora, może on więc w sposób najbardziej bezpośredni przekazać swój ruch pacynce. Jest ona też jedną z najbardziej rozpowszechnionych lalek na świecie. Tego rodzaju lalce poświęciliśmy 3. numer Miłośnika teatru lalek – biuletynu, który KPCK wydawało od 1997 roku – zapraszamy do lektury: https://kpck.pl/milosnik-teatru-lalek-nr-3/.

Partnerem konkursu jest Fundacja PZU.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji i galerii prac z ubiegłego roku: https://kpck.pl/ogolnopolski-konkurs-artystyczny-bawimy-sie-lalkami-wyniki-fotogaleria-wideorelacja/

 

 Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05